Francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron se snaží prezentovat jako silný evropský lídr, který rozhodně nebude jen „německým pudlem“, jak naznačují někteří novináři. Macron se snaží ukázat, že bude v EU hrát stejně silnou roli jako Angela Merkelová. Sílu se snaží demonstrovat především proti Polsku a Maďarsku.
Maďarský premiér Viktor Orbán je politiky ostatních členských států EU opakovaně kritizován za údajně příliš tvrdý přístup k migrantům. V poslední době je kritizován také za nový zákon o fungování zahraničních vysokých škol v Maďarsku. Jde o legislativu, která zakazuje působit v zemi těm vysokým školám, které mají sídlo v zahraničí, mimo území Maďarska, ale kampus právě jen v Maďarsku. Zákon dopadá především na soukromou Středoevropskou univerzitu amerického miliardáře George Sorose.
Výtky padají také na adresu Polska, a to za postup vlády ve Varšavě proti polskému ústavnímu soudu. Polská konzervativní vláda je ostatními členskými státy kritizována za to, že se údajně pokouší podrobit si ústavní soud.
Macron počínání polské i maďarské vlády považuje za nepřijatelné a slibuje, že obě země přivede k rozumu. Zdůraznil též, že podstatným prvkem jeho nespokojenosti je přístup zmíněných zemí ke kvótám na přerozdělování uprchlíků. Země, které uprchlíky navzdory rozhodnutí EU odmítají, by tak mohly čelit ze strany prezidenta Macrona nepříjemnostem.
Poláci si to ovšem nenechávají líbit.
„Chápu, že během předvolební kampaně jsou používána silná slova, ale všechno má své hranice,“ vzkázal polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski Macronovi v polském tisku. „Tato poznámka porušuje evropské normy a zásady přátelství s Polskem,“ dodal.
Konrad Szymański, náměstek ministra zahraničí odpovědný za evropské záležitosti, označil Macronova slova za „čistý populismus, který podkopává jednu z klíčových oblastí EU, volný trh“. Macron staví svou volební kampaň na tom, že Le Penová rozbíjí jednotu EU, což je pro Francii nebezpečné. Poté, co Macron řekl to, co řekl, je podle Szymańského obtížné odlišit od sebe oba prezidentské kandidáty.Oba se mu jeví jako politici, kteří nabourávají jednotu EU.
Stojí za zmínku, že tvrdá odpověď Macronovi zazněla nejen z Varšavy, ale také z Pražského hradu. Po sociální síti Twitter poslal Macronovi vzkaz Jiří Ovčáček. Zmínil přitom i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).
„Tváří se to jako liberál a chová se to jako parodie na Napoleona. Co to je? Jak se s tupým vyhrožováním středoevropským zemím popasuje vrcholný český podporovatel E. Macrona, pan premiér a předseda ČSSD B. Sobotka? Dnes vyhrožuje Polsku a Maďarsku, zítra bude vyhrožovat Česku nebo Slovensku. Je třeba si to uvědomit a novodobým totalitářům nepodlehnout,“ prohlašuje hradní mluvčí.
Jak se s tupým vyhrožováním středoevropským zemím popasuje vrcholný český podporovatel E. Macrona, pan premiér a předseda ČSSD B. Sobotka?
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 30. dubna 2017
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp