„Bez Schengenu a volného pohybu pracovních sil a lidí nemá euro smysl. Mezi Schengenem a eurem navíc existuje jasné spojení. Jaký má smyl mít jednotnou měnu pro kontinent, pokud není možné po něm volně a bez zábran cestovat?“ uvedl Juncker, podle jehož názoru by bez Schengenu Evropu postihla vyšší nezaměstnanost a zpomalený růst ekonomiky. V podobném duchu hovořil také německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Nejsme skutečně daleko od možného selhání Schengenu. Není to otázka roků, protože už nyní čelíme komplikované a znepokojivé situaci.“
Skutečnost, že masivní migrační vlna vážně ohrožuje Schengen, není žádným tajemstvím. Vláda Angely Merkelové si ovšem stále trvá na tom, že uzavření německých hranic migrační krizi nevyřeší. A to přesto, že kabinet obdržel dopis podepsaný mnoha vysokými úředníky, kteří po tomto kroku volají. Na včerejší tiskové konferenci takový krok dle Deutsche Welle rázně odmítl ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. „Mohu vás ujistit, že řešení migrační krize nemůže být dosaženo uzavřením hranic. Jedinou možností je pokračovat v předem dohodnutém přerozdělování migrantů v rámci států Evropské unie.“
V úterý také hovořil o budoucnosti Schengenu a migrační krizi předseda Evropské rady Donald Tusk. „Evropa měla mnoho měsíců na to, aby migrační krizi zvládla. Pokud se tak konečně nestane, můžeme brzy čelit kolapsu volného pohybu osob v rámci Schengenu. Nyní před sebou máme přibližně dva měsíce na to, abychom dostali události pod kontrolu. V opačném případě se stane Schengen minulostí. Vážně ohrožena je však i samotná Evropská unie v případě, že nebudeme schopni kontrolovat své vnější hranice,“ poznamenal Tusk.
Klíčový faktor rozhodující o budoucnosti Schengenu však dle většiny analytiků představují postoje Německa k ochraně jeho vlastních hranic. Kancléřka Merkelová zatím nesignalizovala, jestli země zpřísní kontroly na hranicích po vzoru sousedních Dánska a Rakouska. Při návštěvě jedné soukromé obchodní akce minulý týden však dávala do spojitosti existenci společné měny se Schengenem. „Nikdo nemůže předstírat, že je možné mít funkční společnou měnu v situaci, kdy nelze bez překážek překračovat hranice jednotlivých států v Evropské unii.“
Někteří vysocí němečtí politici se v soukromí vyjadřují konkrétněji a hovoří o tom, že evropské řešení je možné najít nejpozději do března. Potom prý pádu Schengenu již nic nezabrání. Jak uvádí Reuters, úředníci v Bruselu se obávají, že Německo v příštích týdnech nakonec své hranice uzavře. Nejbližší summit zástupců členských států EU se koná v únoru. „Na této společné schůzce by mohlo začít odpočítávání do konce trvání Schengenu,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden nejmenovaný vysoce postavený úředník.
Berlín i Brusel hodlají i nadále usilovat o přerozdělování prvních 160 000 migrantů, což zejména političtí zástupci států východní Evropy stále odmítají. Naposledy se v tomto směru vyjádřily státy Visegrádské čtyřky včera. Naděje vedoucích představitelů EU se tak upínají k pomoci od Turecka, kterému by měly na účtě přistát v nejbližší době tři miliardy eur za to, že zastaví či aspoň zpomalí migrační tok směřující do Evropy. Část bruselských úředníků tvrdí, že zatím je brzy na šíření paniky, protože příliv migrantů se v lednu ve srovnání s prosincem snížil.
Přesto samotný komisař EU pro migraci Dimitris Avramopoulos minulý týden na půdě Evropského parlamentu hovořil o stále se zhoršující situaci. Ať už je to ve skutečnosti jakkoli, budoucnost Schengenu úzce souvisí se zvládnutím migrační krize. Po oznámení zpřísnění kontroly na hranicích s Rakouskem a Dánskem a varovných hlasech samotných představitelů Evropské unie je však zcela jistě naprosto legitimní hovořit o jeho možném konci. Řečeno slovy Donalda Tuska, příští dva měsíce rozhodnou. A to o tom, jestli se budou radovat euroskeptici, či naopak eurooptimisté. Protože bez Schengenu a eura, jak již bylo řečeno, bude vážně ohrožena i samotná EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník