V úvodu se hosté shodli, že je správné posílat policejní či vojenskou pomoc na ochranu vnějších hranic Schengenu. Vláda měla pomáhat s ochranou společného prostou EU už dávno. Skutečnost, že stavbu plotů zvažuje za jistých okolností i Slovensko, vidí Pospíšil jako problém. Totéž platí o Rakousku.
„Rakušané nám na jedné straně vyčítají, jak se chováme k uprchlíkům, ale na druhé straně stavějí na svých hranicích ploty,“ zlobil se europoslanec. „Bezpečnostní experti německé kancléřky Angely Merkelové doporučují posílat drony na hranici s Českou republikou,“ doplnil Lidinský s tím, že je možná na čase povolat armádu. Ve stejném duchu se vyjádřil i Vystrčil. Pokud se nepodaří chránit Schengen, musíme chránit své hranice i my, byť by nám mělo jít především o to, abychom uprchlíky efektivněji registrovali. Blokace vnitřních hranic EU by poškodila myšlenku Evropské unie jako celku.
Předseda Úsvitu Lidinský připomněl, že v den státního svátku České republiky stovky lidí v několik městech vyjádřily nespokojenost s tím, jak vláda postupuje. „Lidé se bojí o svou budoucnost,“ poznamenal Lidinský. Pospíšil mu dal za pravdu, podle něho sice není důvod k panice, ale obavy lidí chápe. „Politici by ty obavy neměly zpochybňovat, ale zároveň by je neměly zneužívat, to, co se dělo na těch demonstracích, už bylo zneužití. Nelze také říkat, že je islám naprosto neškodný,“ nastínil svůj pohled na věc europoslanec. Lidé mají právo vést debatu o tom, jak moc se uprchlíkům otevřeme, koho u nás chceme a koho nechceme. To je správné.
Lidinský oponoval, že naši politici a média informují o rizicích imigrace ještě málo a omlouvají to tím, že k nám mnoho uprchlíků nemíří. Jenže míří do Německa a mohou mezi nimi být i radikálové.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp