Živíme Číňany. Odhaleno, kdo opravdu vyrábí obnovitelné zdroje energie

01.10.2024 9:53 | Zprávy

Čína dominuje globálnímu trhu s obnovitelnou energií s více než 7 miliony pracovních míst, z toho 4,6 milionu ve fotovoltaice. Je také světovým lídrem v oblasti větrné energie, kde má téměř trojnásobnou kapacitu oproti USA a výrazně přispívá k rozvoji větrných farem. Celosvětově rostou instalace větrných elektráren, což zvýšilo podíl obnovitelné energie na globální produkci elektřiny na 30 %. Rozmach v sektoru obnovitelných zdrojů energií se však stále potýká s regionální nerovnováhou a genderovou nerovností.

Živíme Číňany. Odhaleno, kdo opravdu vyrábí obnovitelné zdroje energie
Foto: Jan Rychetský
Popisek: A taky solární panely

Celosvětový počet pracovních míst v odvětví obnovitelných zdrojů energie dosáhl na konci roku 2023 nového rekordu, kdy v tomto odvětví pracovalo 16,2 milionu lidí, což představuje meziroční nárůst o 18 %. Tento nárůst je způsoben zejména rozvojem výroby ekologických energetických zařízení. Přesto jsou pracovní příležitosti v tomto sektoru nerovnoměrně rozděleny mezi regiony, přičemž většina z nich je soustředěna v několika málo zemích, informuje německý deník Spiegel.

Čína zaujímá dominantní postavení v odvětví, s odhadovanými 7,4 milionu pracovních míst, z toho 4,6 milionu pouze ve fotovoltaice. Evropská unie následuje s 1,8 milionu pracovních míst, zatímco Brazílie má necelých 1,6 milionu. Spojené státy a Indie mají každá necelý milion pracovních míst.

Fotovoltaika je největší segment s 7,2 milionu pracovních míst globálně, přičemž Čína hraje hlavní roli ve výrobě solárních modulů, kdy z Číny pochází přibližně 90 % těchto modulů prodávaných po celém světě. V roce 2023 čínské solární společnosti vyrobily 499 gigawattů, což překročilo celkovou celosvětovou kapacitu připojenou do sítě.

Celosvětové instalace větrných elektráren také dosáhly v roce 2023 nového maxima, čímž se podíl obnovitelné energie na celkové výrobě elektřiny zvýšil na 30 %. Čína zůstává hlavním motorem této expanze, s 66% podílem na globálním přírůstku kapacity větrné energie. Velké větrné farmy, zejména ve Vnitřním Mongolsku a Sin-ťiangu, patří mezi největší na světě. Čína plánuje do roku 2030 ztrojnásobit počet větrných a solárních elektráren, a to díky rozsáhlým vládním investicím.

Čína je také lídrem v instalované kapacitě větrných turbín s 441 895 megawatty, což je téměř třikrát více než v USA, píše server Visual Capitalist na základě údajů ze zprávy Energetického institutu Statistický přehled světové energetiky 2024.

Dalším významným segmentem obnovitelné energie je výroba kapalných biopaliv, která poskytuje přibližně 2,8 milionu pracovních míst, přičemž většina z nich se nachází v Brazílii a Indonésii. Větrná energetika zaměstnává přibližně 1,5 milionu lidí, s dominancí Číny a Evropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Plést do energetiky gender?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 01.10.2024 10:21:28
Pak se někdo diví, proč EU zaostává?

|  5 |  0

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…