Votava zdůrazňoval, že rodiče mohou spořit na penze, ale nejen na penze, i svým dětem. Chalánková sice daňové úlevy pro jednotlivce ve výši 24 tisíc ročně, jak s nimi počítá koalice, uvítala, avšak přidala jedno ale... „Důchodová reforma tak, jak byla nastavena předchozí vládou, počítala se snížením povinných odvodů a tyto prostředky mohli lidé dát do spoření na penzi,“ podotkla. Takto popisovala tzv. druhý pilíř, který ale vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) zrušila, aniž ale představila nějaký vlastní koncept jak dál s důchody v Česku. „To ale není otázka jen této vlády, to je otázka celospolečenského konsenzu,“ bránil se Votava. Ten prý musíme teprve najít.
V průběžném důchodovém systému musí stát sanovat dluhy, např. z jiných kapitol rozpočtu. Takto se to dělá už roky a mezi kapitolami přetékají desítky miliard korun rok co rok. „Proto potřebujeme důchodovou reformu, ale její výsledky se i tak projeví za dvacet až třicet let,“ upozornila poslankyně. Vláda dnes sice neplánuje zvýšit sociální odvody, což je pole Chalánkové správné, ale namísto toho kabinet počítá se zvýšením daní pro některé firmy, což nám rozhodně neprospěje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp