„Evropskou unii aktuálně svírá hned několik velkých krizí: Jedná se zejména o válku v Sýrii, uprchlíky, nevyřešené finanční problémy, ruskou rozpínavost, potenciální odchod Velké Británie z EU a návrat nacionalismu do hlavního proudu politiky,“ konstatuje Verhofstadt a poukazuje na to, že prezident Putin v prvé řadě podporuje nárůst nacionalismu tím, že financuje euroskeptické strany, eskaluje konflikt v Sýrii, v důsledku čehož se zhoršuje uprchlická krize. „Evropská unie se musí probudit a postavit se Putinově agresi,“ burcuje bojovně naladěný europoslanec.
Kvůli Putinovi se z pohledu Verhofstadta nepodařilo prosadit jednotný přístup k řešení uprchlické krize. „Proputinovská UKIP tlačí na Cameronovu vládu, aby nepřijímala uprchlíky. Švédsko zase uzavřelo své hranice v reakci na nárůst preferencí krajně pravicových Švédských demokratů. Podobně uvažují vlády v mnoha dalších evropských zemích,“ kritizuje Verhofstadt a vyčítá dále Putinovi také to, že prý záměrně sabotuje úsilí mezinárodního společenství vyřešit konflikt v Sýrii. „Podpora ruských jednotek vládní ofenzivy na Aleppo dusí mírový proces,“
Verhofstadt poukazuje na padesát lidí, kteří zemřeli v důsledku bombardování školy a nemocnice v severní Sýrii. „Francouzská vláda zcela správně nazvala tento útok válečným zločinem. Rusko sice svůj podíl na této katastrofě odmítá, ale na místě byly nalezeny rakety ruské výroby. Organizace Lékaři bez hranic uvedla, že viníkem může být jen Rusko nebo syrská vláda. Vedle toho obléhání Aleppa způsobilo podle Červeného kříže útěk dalších 50 000 lidí z města směrem k tureckým hranicím a posléze dál na evropský kontinent.“
Ruské bomby dopadající na obydlené městské čtvrti jsou dle Verhofstadta důkazem, že Putinovi jeho podporu mírového procesu nelze věřit. „Spojené státy se nyní zabývají svojí prezidentskou kampaní a evropští lídři osamoceně čekají, až jim ruský medvěd začne klepat na dveře. Je čas na okamžitou reakci!“ rozohňuje se opět Verhofstadt a navrhuje řešení. „V prvé řadě je nutné zastavit financování euroskeptických stran Kremlem. Dále by měly být uloženy další sankce proti Rusku a Evropská unie by měla ještě více spolupracovat s Tureckem a dalšími regionálními partnery,“ míní Verhofstadt.
V neposlední řadě by z pohledu bývalého belgického premiéra měla Evropská unie přistoupit ke společnému řešení migrační krize. „Je nutné začít konečně hájit ve spolupráci s Řeckem hranice, stejně jako zachraňovat životy uprchlíků a zpracovávat efektivněji jejich žádosti o azyl. Zároveň musí být fondy EU využity na zlepšení podmínek v uprchlických táborech v Turecku i jinde. Členské státy také musí přijmou spravedlivý podíl uprchlíků, kteří u nás žádají o azyl. George Soros má pravdu, když říká, že největší hrozbu pro stabilitu EU představuje Rusko. Mýlí se ale, když říká, že se EU pod tíhou tolika problémů může zhroutit. Evropská unie se nyní musí prosadit a ukázat Putinovi, kde je jeho místo!“ uzavírá Verhofstadt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro