Mimo čísla o zadržených, odsouzených a obětech teroristických útoků v Evropské unii Europol rovněž zveřejnil krátký souhrn posledních teroristických incidentů, který poukazuje na operační obtíže s monitorováním a prevencí útoků teroristů, kteří pracují „na vlastní pěst“.
- Celý report ZDE
Ve své poslední zprávě Europol zdůrazňuje, že právě takové útoky i nadále zůstávají oblíbenou taktikou Islámského státu a al-Káidy, které opakovaně vyzývaly muslimy žijící v západní Evropě, aby se dopustili teroristického činu v zemi svého pobytu.
Ředitel Europolu Rob Wainwright uvedl: „V roce 2015 Evropská unie zaznamenala ohromný počet úmrtí zapříčiněných teroristickými útoky. S ohledem na tak vysoká čísla se Europol pokusil využít veškeré své možnosti k prevenci teroristických útoků a identifikaci a narušení aktivit teroristů. Zintenzivnění spolupráce mezi jednotlivými státy napomohlo k výraznému rozšíření strategických informačních nástrojů a umocnilo schopnost Europolu radit politickým lídrům v oblasti národní bezpečnosti.“
Čerstvě zveřejněná zpráva Europolu pod názvem „TE-SAT 2016“ poukazuje na dvě linie negativního vývoje: riziko teroristických útoků v Evropě se navýšilo s tím, jak se mnoho zahraničních teroristů navrátilo zpět do evropských zemí, a jak narůstá nacionalismus, rasismus a antisemitismus napříč Evropskou unií. Oba tyto trendy nahrávají pravicovému extremismu.
Report také uvádí zajímavý fakt o tom, že velmi vysoké procento „zahraničních teroristických turistů“ v Sýrii a Iráku tvoří ženy.
Na druhou stranu prozatím nelze dokázat, že by „terorističtí turisté“ systematicky využívali přívaly uprchlíků k tomu, aby se nepozorovaně dostali do Evropy. Výjimkou jsou dva útočníci, kteří byli zapojeni do listopadového útoku v Paříži a kteří měli údajně do Evropy přijít přes Řecko spolu s dalšími uprchlíky ze Sýrie.
Europol začal neprodleně jednat ve snaze pomoci členským státům efektivněji čelit teroristickým hrozbám. Konkrétně se zasadil o založení Evropského protiteroristického centra (ECTC).
Rok 2015 byl také rokem mnohých legislativních změn, které muselo dvanáct členských států přijmout, aby byly lépe schopné čelit teroristickým útokům.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib