"Každé zvýšení daní je pro ekonomiku něco jako zatažení za ruční brzdu. Představte si, že sedíte v autě a rozjíždíte se. A pak zatáhnete ruční brzdu. Pamatuji si, že jsem na vysokou jezdil škodovkou 105, tam šlo všechno i jezdit s ruční brzdou. Ale teď bych to fakt už nezkoušel," řekl Právu analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Psali jsme:
Kalousek je nekompromisní. Schodek 105 miliard. Bez diskuse
Podvedené VeVerky: Návrhy Kalouska jsou katastrofa. A bude hůř
VV odmítnou Kalouskovo zvýšení DPH. Chtějí danit bohaté
Nečas: DPH by se mohlo zvýšit na 19 procent
"Pro ekonomiku by to představovalo negativní dopady, poklesla by spotřeba domácností," souhlasil i hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.
Podle ekonomky Markéty Šichtařové Česko zvyšováním daní pouze ohrožuje svůj hospodářský růst. "Nejvyšší hospodářský růst, spojený s nejvyššími daňovými výnosy, je zpravidla dosahován v těch zemích, kde jsou dlouhodobě stabilní instituce, včetně daňového systému a právního řádu. U nás děláme vše, aby ty instituce byly nestabilní. Tím si podlamujeme hospodářský růst," podotkla.
Pro státní rozpočet je podle ní přínos takovéhoto zvyšování daní diskutabilní. Veškeré odhady, kolik kvůli opatření přiteče do státní kasy peněz, jsou prý na vodě.
Vláda se dohodla na jednotné sazbě DPH na 17,5 procentech, ministr financí Miroslav Kalousek a podle svých slov z tohoto týdne i premiér Petr Nečas by si ovšem dokázali představit sazbu DPH ve výši 19 procent s výjimkou pro knihy a léky.
Čtěte:
Zvýšení DPH na 19 procent? Podle Babáka podpásovka
Vláda odklepla vyšší DPH. Rath: Jste zvrhlíci, lidi budou chudáci
Nečas: DPH by se mohlo zvýšit na 19 procent
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par