Předseda německé krajně levicové Die Linke Martin Schirdewan promluvil u příležitosti sjednocení východní a západní části Německa. K tomu došlo 3. října 1990. Schirdewan ve svém projevu bouchl do stolu a dal jasně najevo, co si myslí, že někdejší Západní Německo tak trochu hodilo svou východní část přes palubu a raději rozvíjelo svůj tradiční průmysl a služby. „Protože průmysl byl pro starou Spolkovou republiku Německo důležitější než záchrana společností NDR, byl východ z velké části deindustrializován,“ prohlásil v rozhovoru pro Der Spiegel.
Teď, 33 let po sjednocení, nastal podle Schirdewana čas to změnit.
„Frustrace roste a mnoho lidí má pocit, že je politika odepsala a zapomněla. Tato frustrace také tvoří živnou půdu pro AfD, která nemá odpovědi na problémy, ale usměrňuje protest,“ poznamenal předseda Die Linke. Podle něj nastal čas zvýšit v bývalém východním Německu mzdy, a to razantně. Do konce roku 2025 by se podle jeho názoru měly mezi oběma částmi země srovnat mzdy. Schirdewan mluví doslova o „mzdové válce“.
Podle Schirdewana je třeba na východ Německa přesunout či vytvořit zcela nové výrobní komplexy, které budou zahrnovat všechno – od výzkumu nových produktů, školicích středisek přes výrobu komponent, až po finální prodej kompletního výrobku s přidanou hodnotou zákazníkovi.
„Jedině tak můžeme vytvořit udržitelné struktury, které generují nová, dobře placená pracovní místa a zůstanou tam, i když finanční prostředky přestanou proudit,“ uvedl Schirdewan.
Schirdewan má také za to, že by měly být zavedeny kvóty pro východní Němce tak, aby i lidé z tohoto regionu měli šanci usednout v top managementu největších německých firem a promlouvat do jejich chodu. Zdá se mu totiž, že bývalí východní Němci i 33 let po sjednocení čelí určité diskriminaci, pokud jde o přístup k ředitelským postům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.