Nejkonkrétněji podle deníku zatím vypadá návrh na zvýšení regulačních poplatků. Za prohlídku u specialisty, k němuž nemají doporučení, by lidé měli místo nynějších třiceti korun zaplatit stokorunu. Pacientům, kteří nechodí na preventivní prohlídky, by se poplatek zdvojnásobil na 60 korun.
VZP už je bez rezerv
Vedle toho Ministerstvo zdravotnictví navrhuje více kontrol v nemocnicích a ordinacích, aby se snížily náklady, a také zrušení fondů prevence, z nichž zdravotní pojišťovny přispívají na doplňková očkování nebo plavání. Mezi návrhy je také pohyblivé zdravotní pojištění, které by pojištěnci neodváděli procentuální částkou z platu, ale paušálem stanoveným zdravotní pojišťovnou. Tím by si měly pojišťovny konkurovat.
Podle HN by zdravotní pojišťovny takto mohly získat do hospodaření celkem jednotky miliard korun ročně. VZP je na tom nyní finančně srovnatelně jako v době před nucenou správou v roce 2005. Tehdy měla na účtech rezervu na jeden den péče o své klienty, dnes nemá na žádný a přeposílá vše, co přijde. Problém prohlubuje také to, že už není možné sahat ani do jiných pojišťoven. Jejich rezervy se z velké části rozpustily faktickým zestátněním letos v lednu, píše deník.
Podle zprávy o vývoji hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění loni jeho výdaje přesáhly příjmy o více než pět miliard korun a všechny pojišťovny byly poprvé od roku 2008 v minusu.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp