Autoři zatím nevydané knihy Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti FF UK v období normalizace odhalují zákulisí života na fakultě v době normalizace. Představují například prověrky po pražském jaru, činnost fakultní KSČ, SSM, nebo působení Státní bezpečnosti.
Podle Voříška nesmysl
Mezi desítkami učitelů i žáků se v knize objevuje i jméno televizního moderátora TV Nova Karla Voříška. Několikanásobný výherce ankety o nejoblíbenější tvář obrazovky TýTý, patří mezi nejznámější jména publikace.
Moderátor spolupráci se Státní bezpečností v 80. letech ale odmítl. „To je absolutní nesmysl,“ řekl Aktuálně.cz Voříšek. Podle něj bylo jednou z podmínek práce v televizi čisté lustrační osvědčení.
Voříšek byl podle autorů veden jako důvěrník, kteří nemuseli s StB podepisovat žádný závazek ke spolupráci. To znamená, že někteří důvěrníci o spolupráci s komunistickou tajnou policií nemuseli vůbec vědět. Proto mají tito lidé čisté lustrační osvědčení.
Autoři knihy ale zdůrazňují, že si kniha klade za cíl dělat popis toho, jak fakulta za normalizace fungovala. Nikoliv poškozovat jednotlivce. Voříšek a další lidé na fakultě, kteří se třeba i zapletli s StB, byli jen jedněmi z mnoha, míní. „Věříme, že naši čtenáři nebudou přítomnost konkrétních jmen často žijících a aktivně působících lidí zneužívat k osobním či mediálním útokům,“ uvádí v úvodu knihy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno