Alena Vitásková: 101 dalmatinů aneb Nezávislost Energetického regulačního úřadu ohrožena?

17.01.2017 14:05 | Zprávy

Kdo vlastně v tomto státě vládne!

Alena Vitásková: 101 dalmatinů aneb Nezávislost Energetického regulačního úřadu ohrožena?
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Závěr loňského roku byl nejen pro Energetický regulační úřad (ERÚ) hektický, a to především v oblasti vypsání podpory pro obnovitelné a druhotné zdroje. Stále chyběla notifikace z Bruselu, kterou Česká republika (ČR) musí dle zákona mít, aby mohla být podpora v cenových rozhodnutích stanovena. Ministr Mládek notifikace veřejně slíbil, je totiž za notifikace zodpovědný.

Blížil se konec listopadu 2016 a nic. Největší část obnovitelných zdrojů stále notifikace neměla. Jednalo se o ty, které byly uvedeny do provozu v létech 2006–2012 a které v součtu pobírají podporu v rozsahu přes 40 mld. Kč.

Na notifikaci čekal nejen ERÚ, ale všichni účastníci energetického trhu. Majitelé obnovitelných zdrojů si byli dobře vědomi, že pobírají podporu v rozporu se zákonem, přestože za to nemohou. Stát je dostal do slepé uličky. Legislativa, která podporu stanovila, nebyla dotažena do konce. Chyběla notifikace, o kterou ČR požádala v roce 2012. Tristní situace zasáhla přes 30 000 majitelů obnovitelných zdrojů a situace trvala několik let.

S pochopením je nutné se dívat i na ostatní účastníky energetického trhu, domácnosti, ale také velkoodběratele, kteří de facto platí tuto podporu v zákonem nařízených poplatcích. Stanovili je politici. Naštěstí ERÚ u gestora zákona – Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) – prosadil alespoň zarážku 495,- Kč/MWh. Bez zarážky by šlo o více než 800,- Kč/MWh.

Oba tábory toužebně očekávaly verdikt Bruselu a odvahu ERÚ. Tedy, zda se ERÚ k problému postaví zodpovědně a počká s vypsáním podpory vč. výběru finančních prostředků, až budou v souladu se zákonem, tedy až dorazí notifikace z Bruselu. Jako předsedkyni nezávislého regulačního úřadu mi bylo jasné, že se tento legislativní paskvil musí dotáhnout do konce. Tj. buďto notifikace získat, nebo dostat z Bruselu červenou kartu. Jen tvrdý a umíněný postoj našeho úřadu mohl vést k jednoznačnému závěru. Jednoznačně jsme požadovali předložení notifikací, jinak nic vybírat od konečných spotřebitelů nebudeme a nevypíšeme ani podporu.

Dne 23. listopadu 2016 proběhlo jednání na Ministerstvu průmyslu a obchodu mezi ministrem Janem Mládkem a předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovu. Jednání se zúčastnili i další představitelé MPO a ERÚ. Jednání zahájil pan ministr slovy, že je rád, že vidí celé vedení ERÚ, protože je to on, kdo bude navrhovat novou Radu ERÚ. Všichni jsme měli pochopit, že musíme být v následujících chvílích hodní a poddajní, musíme poslouchat a páchat třeba nezákonnosti, pokud chceme, aby byl pan ministr námi nadšen, aby si nás vybral do Rady ERÚ. Prostě to byl pokus o zastrašení a ovlivnění, nebo (slovy některých státních zástupců) podplacení vedení úřadu. Musím podotknout, že se mu to opravdu nepovedlo. Byla to jen ukázka toho, že Rada ERÚ bude politický orgán a bude takto tzv. „nezávisle" fungovat od srpna 2017.

Pikantní byl závěr jednání, kdy jsme byli informování, že notifikace, na které tak dlouho čeká celý český energetický trh a především Energetický regulační úřad, aby mohl vydat cenová rozhodnutí, již mají fotovoltaici. Konkrétně bylo ministrem Mládkem řečeno: „Solární baroni již notifikace mají." Odcházela jsem z ministerstva plna hořkosti se spoustou otazníků:

1)  Kdo vlastně notifikace v Bruselu vyřizoval? Přece není možné, aby je nevolené struktury již měly a stát nikoliv.

2)  V případě, že je ministerstvo již má, proč je dává nejdříve – dle slov ministra Mládka – „solárním baronům" a ne regulátorovi?

3)  A nebo to byl jasný vzkaz, kdo v tomto státě vládne?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

21:35 Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

Komentář Jiřího Paroubka k úspěchu českých hokejistů.