Alexander Tolčinský: Kdo lapí Vojislava Šešelje?

03.12.2014 21:33 | Zprávy

Co bude s Vojislavem Šešeljem? To je otázka, kterou si kladou v Srbsku, ale i u Tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii, který ho ze zdravotních důvodů propustil dočasně na svobodu 12. listopadu. Ze zdravotních důvodů.

Alexander Tolčinský: Kdo lapí Vojislava Šešelje?
Foto: Radim Panenka
Popisek: Srbsko (ilustrační foto z Bělehradu)

Zmíněný trpí rakovinou tlustého střeva, která metastázuje do dalších orgánů. Dočasně propuštěn byl za dvou podmínek. Že se vrátí, kdykoli ho k tomu zmíněný tribunál vyzve, a Srbsko mu nevydá pas, aby nemohl odcestovat do zahraničí.

Šešelj původně odešel v roce 2003 k tribunálu dobrovolně, aby se bránil proti obviněním ze zločinů, které měl spáchat během válek Jugoslávie s Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou, a také z pokusů o vyhánění etnických Chorvatů z Vojvodiny v severním Srbsku.

Jenže Šešelj krátce po svém návratu do Srbska začal veřejně vystupovat se štvavou válečnou rétorikou. 

Nynějšího prezidenta Nikoliče a premiéra Vučiče, kteří byli na počátku jugoslávských válek jeho blízkými spolupracovníky v rámci Srbské radikální strany, kvůli jejich nynější orientaci na Evropskou unii označil za vyvrhely a zrádce.

Nutno připomenout, že prezident a premiér vytvořili nyní vládnoucí Srbskou pokrokovou stranu právě odštěpením od radikálů, které se Šešelj pokoušel dlouhou dobu řídit z věznice haagského tribunálu.

Pokroková strana letos s přehledem vyhrála parlamentní volby, Aleksandar Vučič se stal premiérem, a Srbská radikální strana z parlamentu naopak po letech vypadla.

Svůj někdejší vliv se Šešelj pokouší obnovit i po svém návratu do Srbska, nicméně je již zřejmě za politickým zenitem. Žádnou politickou bouři v zemi po svém návratu nevyvolal.

Evropský parlament vyzval Haagský tribunál, aby znovu posoudil, zda bylo Šešeljovo propuštění nutné. Odpovědnost za jeho návrat nikdo převzít nechce.

Srbská vláda tvrdí, že Šešelje nepropustila, nikdo s ní nic nekonzultoval, takže ho nehodlá ani zatýkat, ani vydávat, a vyzvala tribunál, ať se o jeho návrat postará sám.

Evropský parlament Srbsko v rezoluci vyzval, aby konání svého politika dostatečně odsoudilo.

Jak ale řekl prezident Nikolič, Srbsko žádný plán s tribunálem neuzavřelo a jde tak o spor Šešelje a Haagu.

Tvrdí také, že je celá kauza spojena s blížícími se prezidentskými volbami v Chorvatsku, členské zemi Evropské unie, kde se podle jeho slov nelze politicky prosadit bez toho, co označil za „srbonenávist“.

A Šešelj je skutečně obrazně řečeno pro svou minulost nenáviděn opravdu „celochorvatsky“.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pelc: Jaroslav Vodička – sjednotitel a rozmnožitel levice?

12:16 Jaroslav Pelc: Jaroslav Vodička – sjednotitel a rozmnožitel levice?

Český svaz bojovníků za svobodu byl politicky a hospodářsky destruován svým vedením v čele s ing. Ja…