Alexander Tolčinský: Polsko si na ČR v EU stěžovat nebude

17.12.2014 15:19 | Zprávy

Spor vypukl minulý týden, když polské sdělovací prostředky přinesly informace o tom, že Česko podrobuje polské potraviny zpřísněným kontrolám. Český ministr Marian Jurečka dodal svému polskému kolegovi materiály, které dokazují, že české kontrolní orgány neprověřovaly dovoz z Polska víc než z jiných zemí.

Alexander Tolčinský: Polsko si na ČR v EU stěžovat nebude
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka

Šlo o všeobecné zvýšení kontrol zboží ze zemí, které vyvážely před zavedením ruského embarga na dovoz potravin na tamní trh. Ty se teď vývozci snaží dodávat mimo jiné na český trh.

Pro zboží vyvážené do Ruska ale platí jiné předpisy než do zemí Evropské unie. Polské zboží se během zpřísněných kontrol ocitlo většinou na třetím až pátém místě. Nejvíce kontrolované bylo zboží v udaném období z Německa, nebo Nizozemska. Polský ministr zemědělství dnes potvrdil, že avizovanou stížnost na Českou republiku u Evropské komise Varšava podávat nebude.

Praha od počátku považovala tvrzení polských médií za smyšlená a ministr zemědělství Marian Jurečka slova polského ministra Sawického označil za "silné obvinění".

Agentury ale dodávají, že z údajů, které předložila česká strana, vyplývá, že kontrol polských potravin je dlouhodobě nejvíce. Letos připadlo na tyto potraviny téměř o 1 300 kontrol více než na dovoz z Německa. Státní veterinární inspekce ovšem v této souvislosti odkázala na svoji říjnovou statistiku, podle které se z Polska dováží nejvíce zboží.

Polsko se v souvislosti se zavedením protiruských sankcí již dostalo v září do konfliktu s Bruselem. Evropská komise tehdy pozastavila vyplácení kompenzací pěstitelům za ušlé zisky v důsledku ruského embarga na dovoz zemědělských a potravinářských produktů.

Právě z Polska přišlo údajně nepřiměřeně mnoho žádostí o podporu. Komise pomoc v celkové výši v přepočtu téměř 3,5 miliardy korun schválila 18. srpna. Objem požadavků polských pěstitelů by údajně vyčerpal 87 procent prostředků vyčleněných na pomoc tomuto sektoru v Evropské unii.

Ještě před přerušením podpory Evropská komise podle zdroje AFP "opakovaně žádala polské úřady, aby ověřily" spolehlivost údajů, které předložili tamní pěstitelé.

Komise tehdy uvedla, že jedna nejmenovaná země si za tři týdny nárokovala kompenzace odpovídající dvojnásobku až pětinásobku ročního unijního vývozu okurek, zelí a květáku do Ruska.

Rusko zakázalo na počátku srpna dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na protiruské sankce Západu. Ten Moskvu viní z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Polská velvyslankyně v České republice Gražyna Bernatowiczová odmítla, spekulace že by causa zpřísněných kontrol polského zboží našimi orgány byla ve skutečnosti polským manévrem, který má vést k navýšení kompenzací po zavedení protiruských sankcí. Je přesvědčena, že již není způsob, jak zvrátit platné bruselské rozhodnutí.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…