Cílem útoku spojenců byla již nefungující rafinerie minerálních olejů, železniční uzel a další průmyslové podniky. Zahynulo 145 obyvatel, 100 německých vojáků a stovky lidí bylo zraněno. Byla zničena průmyslová základna 22 podniků, infrastruktura města, 117 domů a 993 poškozeno, tedy více než polovina zástavby.
Podle rozdílných údajů během 72 (28) minut shodilo 210 (145) amerických letadel 2500 pum. Rozdíly jsou nejspíš způsobeny tím, že město bombardovalo ještě jeden bombardovací svaz jako náhradu za jiný zrušený cíl. Civilní ztráty byly vysoké proto, že město zahalil kouř z hořlavin a piloti měli problémy se zaměřováním cílů.
Aby toho nebylo málo, na místním letišti byl dopravní pluk Luftwaffe. A protože neměl pohonné hmoty, všech osmačtyřicet Siebelů bylo rozmístěno všude kolem letiště. I na ty tzv. hloubkaři zaútočili a do jednoho je zničili.
Město se dlouhá léta z válečných škod vzpamatovávalo, zvláště když jeho levou část v roce 1946 zatopila voda z prolomené hráze rybníka v nedaleké Okoři. Město se nevyhnulo ani katastrofickým povodním v posledních letech.
Kralupy nad Vltavou se staly znovu významným průmyslovým městem, když se vrátil k petrochemii a na ploše sportovního letiště vybudovali v roce 1958 podnik Kaučuk Kralupy, nyní Synthos Kralupy a. s.
Za více než sedmdesát let se město zvelebilo, rodáci ocení zvláště úpravy kolem řeky Vltavy, která přinesla obyvatelům mnohou radosti i příkoří.
Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV