Ano, digitalizace je věc výborná, ovšem stát by měl udělat vše pro to, aby pacientům nepřinesla problémy, ale byla jim prospěšná. Třeba ve zdravotnickém systému Německa elektronické prostředky zajišťuje stát všem zdravotnickým zařízením v Estonsku navíc i občanům. U nás si lékaři musejí sami zajistit veškeré elektronické vybavení a kompletní zdravotnické programy pro vydávání elektronických receptů jejichž vystavování je povinné. (Mimo několika výjimek kdy může být i recept papírový.) Zdůvodněno je to tím, že každý lékař či odpovědný zaměstnanec lékárny má možnost zjistit pacientovu aktuální medikaci aby zabránil buď případným nežádoucím účinkům nebo případnému zneužití léků. Ze zdravotnické dokumentace také může lékař zjistit, zda neindikuje zbytečná vyšetření. To vše je pravda, ovšem při systému digitalizace, který u nás existuje mohou být pacientovy osobní údaje snadno zneužity bez jeho vědomí. Domnívám se, že veškerý přístup k zdravotnické dokumentaci by měl být lékaři či lékárníkovi umožněn pouze po sdělení unikátního PIN kódu, případně otisku prstu.
Dle mého názoru je tedy nyní, bez zavedení mnou uvedené metody, zbytečné zavádět ve zdravotnictví povinnou elektronizaci. Navíc, když z mediálních vystoupení je zřejmé, že některé naše lékařské kapacity o tomto problému příliš mnoho nevědí neboť jsou to zaměstnanci státních zařízení.
MUDr. Bohdan Babinec, CSc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV