Dagmar Světlovská: OSN prověřuje situaci Guru Járy a jeho pochybné zadržování v Manile

15.05.2017 9:07 | Zprávy

Česká republika chce kandidovat do Rady pro lidská práva při OSN, ale sama lidská práva porušuje a svým občanům upírá.

Dagmar Světlovská: OSN prověřuje situaci Guru Járy a jeho pochybné zadržování v Manile
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vězení, ilustrační foto

Organizace spojených národů (OSN) prověřuje důvody dva roky trvajícího pochybného zadržování dvou českých občanů v imigrační detenční vazbě v Manile v rámci tzv. Univerzálního přezkumu dodržování lidských práv, což jsou jakési komplexní prověrky, kterými prochází každý členských stát OSN jednou za 4,5 roku. V první polovině května 2017 se tato prověrka týkala Filipín, České republika bude podrobena Univerzálnímu přezkumu OSN letos na podzim.

V rámci této kontroly dodržování lidských práv členských států OSN se 8. května 2017 v Ženevě jednalo podrobně o důvodech, proč jsou v době platné presumpce neviny věznění v imigrační detenci už dva roky Guru Jára (Jaroslav Dobeš) a Barbora Plášková. Proč je omezováno jejich právo na svobodu tím, že jim byly českou ambasádou v Manile zrušeny pasy a ani po dvou letech nebyly vydány nové. Pošlapávána jsou jejich rodičovská a další lidská práva. Při jednání se mluvilo i o únosu Guru Járy z detence 10.6.2015 a pokusu o násilnou, protiprávní deportaci do ČR v době, kdy měl podanou žádost o udělení tzv. mezinárodní ochrany (azylu). O této žádosti dosud nebylo pravomocně rozhodnuto.

Dnes je to přesně dva roky, co byl 15.5.2015 odvlečen Guru Jára za podivných okolností ze svého ašrámu na Filipínách (kde žije trvale i s jeho rodinou od r. 2009) do imigrační detenční vazby v Manile. O měsíc dříve byla v místě, kde stojí ašrám Guru Járy na Filipínách, zadržena jeho žačka Barbora Plášková jen proto, že jí Česká ambasáda protiprávně zrušila a zabavila pas. Ani po dvou letech bezdůvodného zadržování Guru Járy a Barbory Pláškové v Manile české úřady nedokázaly vyřešit jejich situaci a nadále je vězní v patové situaci osob bez dokladů. Filipínské úřady kvůli tomu nemají jinou možnost než oba české občany žijící od r. 2007 trvale v zahraničí (Nepál, Indie, Thajsko, Filipíny – kde stály ašrámy Guru Járy)) držet v imigrační detenční vazbě, kde nelidské podmínky pobytu se pro Evropany rovnají mučení.

Česká republika deklaruje dodržování lidských práv a vyjadřuje se na půdě OSN k řadě jiných států a podává doporučení na zlepšení dodržování lidských práv v Kongu, Irsku, Rakousku a dalších zemích. ČR chce být i členem Rady pro lidská práva při OSN v letech 2018 – 2021. Přitom se nikdo z českých úředníků nezabývá do očí bijícím porušováním lidských práv dvou českých občanů žijících trvale v zahraničí od r. 2007. Upíráno je jim  právo na spravedlivý proces, na presumpci neviny, na svobodu pohybu, myšlení, praktikování víry, rodičovská práva a mnoho dalších základních lidských práv.

Guru Jára a Barbora Plášková byli v ČR v nepřítomnosti odsouzeni 7.10.2014 k 10 a 9,5 letům odnětí svobody Krajským soudem, pobočka Zlín, ve vykonstruovaném absurdním procesu za údajné znásilnění 8 žen při posvátné tantrické liturgii. Vrchní soud v Olomouci tento rozsudek zrušil pro nezákonnost v plném rozsahu 21.5.2015 a nařídil nové projednání ve Zlíně, ke kterému dodnes nedošlo.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla