Daniel Raus: Prázdniny končí, vzhůru do školy

02.09.2012 21:20 | Zprávy

Vzdělání není všechno, ale je to hodně. Naši předkové nám zanechali pořekadla o škole, která je základem života, nebo o řemesle, ketré má zlaté dno. Obecnou zkušeností je, že když člověk něco umí, může se prosadit, ale aby něco uměl, musí se učit. Jan Amos Komenský pravil, že má-li se člověk státi člověkem, musí se vzdělávat.

Daniel Raus: Prázdniny končí, vzhůru do školy
Foto: Ilustrační foto
Popisek: Školní vysvědčení s nedostatečou

Existuje ovšem i poněkud přehnaný názor, že vzdělání je lékem na všechny neduhy světa. Často ovlivňuje praktickou politiku, například v OSN. Jak se objeví někde problém, jeho zastánci mají tendenci okamžitě nalít v dané oblasti co nejvíc peněz do školství. Očekávají zlepšení poměrů v zaostalých oblastech třetího světa nebo v islámských zemích. Ale už je nezajímá, v jakém duchu se tam výuka vede a kdo peníze vlastně dostane.  

I školství musí být totiž svobodné, vysvědčení nebo diplom zdaleka nestačí. Když například zaútočili islámští teroristé na New York a Washington, ukázalo se, že to nebyli žádní primitivové. Právě naopak, měli dobré vzdělání a pocházeli z relativně bohatých rodin. Sám arciterorista Usáma bin Ládin studoval obchod a techniku, zdědil ostatně zhruba 30 miliónů dolarů.  

J.A. Komenský: Didactica magna - Učitel a žák
Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

V případě teroristů se ukázalo to, co kdysi tvrdil náš spisovatel Karel Čapek, že jednou z největších civilizačních pohrom je učený hlupák. Jeho polský kolega Julian Tuwim dokonce glosoval, že učený hlupák je hloupější, nežli hlupák neučený. Jinými slovy, vzdělání musí být doplněno morální a etickou stránkou. Otázka není pouze kolik toho člověk ví, ale taky čemu věří, co ho motivuje a k čemu chce ono vědění využít.  

Je proto dobře, že se na našich školách rozbíhá předmět etické výchovy. Že stále víc učitelů chápe svoji roli jako poslání spíš než zaměstnání a že chce žákům předat víc než pouhé informace. Naše školství není v nejlepším stavu – a nechybí jenom peníze. Pořád ho ještě zatěžuje dědictví komunistického temna a rigidní rakousko-uherská tradice drilování, nad kterou dávno zvítězil anglosaský model rozvíjení tvořivosti. Doufejme ale, že už to jde přece jenom k lepšímu.  

Na vlnách Radiožurnálu přeje všem studentům a školákům úspěšný rok Daniel Raus.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…