Slovenské národní povstání je vnímáno u našich východních sousedů rozporuplně, podobně jako někdejší Slovenský štát. Souvisí to s komplikovanou otázkou, co má člověk dělat proti zlu, když se ocitne na straně zla. Řešili jsme ji i v dobách studené války, kdy komunistický blok ohrožoval svobodný svět, a my se ocitli na špatné straně železné opony.
Slovenský štát byl během 2. světové války spojencem Hitlera. Zachovával si fiktivní samostatnost. Posílal Židy do koncentráků a Slováky na východní frontu. Byl uchráněn velkých válečných otřesů a těšil se relativní hojnosti. A aby byly věci ještě trochu komplikovanější, jeho prezidentem byl katolický kněz Jozef Tiso, který se zpronevěřil duchovnímu poslání, ale v očích mnoha obyvatel představoval autoritu.
Jenomže Slovensko bylo na špatné straně. Před koncem války řešila proto řada lidí otázku, co je správné udělat. Generálové slovenské armády Rudolf Viest a Ján Golian dospěli k závěru, že správné bude povstání. Jednak proto, že urychlí postup sovětské armády, a také proto, že smaže ze Slovenska skvrnu spojenectví s nacisty. Plán by to byl dobrý, kdyby se nevyskytly dvě komplikace. Partyzáni spustili akce příliš brzo a bratislavská vláda pak souhlasila s nasazením německých vojsk.
Povstání tak vypuklo i skončilo předčasně. Centrem byla Banská Bystrica, kterou po dvou měsících dobyli nacisté. Oficiální vedení katolické církve stálo proti povstání, vyzvalo obyvatele k poslušnosti a Josef Tiso celebroval po jeho porážce slavnostní mši. Do povstání se ale zapojila i řada katolických a evangelických duchovních.
A zajímavou postavou byl biskup a profesor Andrej Škrábik v samotné Banské Bystrici. Odmítl naléhání komunisty Gustáva Husáka či sovětského partyzánského velitele Jegorova, aby vyzval obyvatele k povstání. A po dvou měsících stejně rázně odmítl Němce, kteří chtěli, aby povstání naopak odsoudil. Tajně přitom ukrýval aktéry akce, kteří měli být popraveni.
I když Slovenské národní povstání nakonec nedosáhlo všech cílů a provázely ho různé pofidérnosti, byl to správný čin ve jménu národa, který se ocitl na nesprávné straně dějin.
Tak to vidí na vlnách Radiožurnálu Daniel Raus.
Publikováno se souhlasem vydavatele.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz