Dušan Tříska: Ekonomická teorie je královnou bádání

09.10.2012 9:00 | Zprávy

Odpověď na otázku Hospodářských novin: Co vlastně ekonomové s jistotou vědí?

Dušan Tříska: Ekonomická teorie je královnou bádání
Foto: Martin Kovář
Popisek: Dušan Tříska, otec kupónové privatizace

Celé nedorozumění je v tom, že ekonomie je spojována s nesmyslně velkým očekáváním co do jejího praktického užití.

Začnu doporučením dvou legendární textů mých oblíbených laureátů Nobelovy ceny, Buchananova (1963) "What Should Economists Do?" a Schellingova (1994) "What Do Economists Know?".

Takto inspirován a v očekávání výroků, že "ekonomie není (exaktní) věda", hned zdůrazním, že ekonomická teorie je královnou společenskovědního bádání. Toto super prominentní postavení si ekonomie vysloužila díky několika stoletím poctivé práce, a to přesto, že se dosud naučila (vědecky) popsat a vysvětlit jen malý zlomek – odhaduji – 0,8 procenta každodenních společenských jevů a procesů. Na případné úšklebky pak odpovím, že pro fyziku, královnu všech věd,má obdobné skóre hodnotu cca 5 procent.

Celé nedorozumění je tedy v tom, že ekonomie (a platí to pro vědu obecně) je spojována s nesmyslně velkým očekáváním co do jejího praktického užití. Pro ilustraci, když jsem byl na počátku 90. let – ještě jako úředník ministerstva financí – peskován zahraničními poradci ohledně své nedůvěry k ratingům, resp. burzovnímu kotování, pokoušel jsem se doložit, že nikdo by neměl akciím podniku (ani nemluvě o fondu či fondu fondů) udělovat hodnocení AAA++, když ekonomická teorie něco takového docela určitě neumí.

Obdobně dnes zase upozorňuji, že Markowitzovy modely optimalizace portfolia jsou sice úžasné a sám se je chystám zařadit do svého kurzu na NF VŠE, nicméně jejich převedení do IT výbavy chlapců z Wall Streetu byl zločin, který je důvodem mnoha dnešních kolapsů. A stejně je tomu se slepou vírou ve vypovídací schopnost – jinak skvělých a na naší fakultě poctivě vyučovaných – makroekonomických modelů. Naše absolventy by tedy měla znalost teorie, kromě jiného, ochránit před ziskuchtivými poradenskými firmami, které, jak kdysi prohlásil náš pan dnešní prezident, nenabízejí nic jiného než soft advice for hard currency.

Chtěl-li bych tedy naznačit, jakého druhu je moje odpověď na Schellingovu a Macháčkovu otázku, pak třeba tak, že ekonomie možná nikdy nedokáže říci, jaký bude kurz dolaru zítra,neřkuli za rok, zatímco naopak umožnila velice přesně vypočítat konvergenci aukčních kol v první i druhé vlně kuponové privatizace.

Dušan Tříska, Národohospodářská fakulta VŠE, Hospodářské noviny, 8. října 2012

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Klaus.cz

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…