zaujal mne Váš článek ze dne 13. listopadu 2011 s názvem Romové chtějí kandidovat do zastupitelstev a do senátu, a tak si na něj dovolím reagovat.
V úvodu již zmíněného článku se dozvídáme, jak Romové nejsou spokojeni s prací Agentury pro sociální začleňování, Rady vlády pro záležitosti romské menšiny i krajských koordinátorů národnostních menšin. Zmíněné organizace prý nenaložily dobře s penězi jim svěřenými Evropskou unií. Nechci se vyjadřovat k tomu, kdo co ukradl nebo neukradl, využil nebo nevyužil peníze od EU. Mám pocit, že v České republice se všeobecně trochu ztrácejí peníze, a tak toto téma nechci dále rozebírat.
Mnohem podstatnější část článku tvoří zmínka o tom, že Romové požadují založení svého vlastního konzulátu (s vlastním rozpočtem), který by reprezentoval jejich zájmy mnohem líp než výše zmíněné organizace, a dále založení vlastní politické strany.
Když jsem si tyto informace přečetla, začaly se ve mně prát dva odlišné názory. Ten první byl názor typického Čecha, jehož národní vlastností je závist. Čecha, kterému představa stamilionů v rukách romského konzulátu vůbec nedělá dobře. Dokonce jsem si v duchu říkala, že jim asi nestačí sociální dávky, které pobírají, a chtějí ještě víc. Vzápětí jsem se zastyděla a v tu chvíli se ozval protipól onoho radikálního občana - student transkulturní komunikace. Ano, možná by měli Romové mít konzulát, možná by měli mít i svoji stranu. Každý Rom by si totiž při pohledu do sněmovny dnes mohl říct akorát tak: O nás bez nás. Takže na jednu stranu se zdá tento návrh vhodný. Ale kdo zaručí, že založení konzulátu a romské politické strany povede ke zlepšení celkové situace? Nedojde ještě k radikálnějším střetům?
Můžeme mít pocit, že Romové ve sněmovně by si prosazovali zákony, které by jim zajistily větší přísun finančních prostředků do vlastních kapes. Ale mám pocit, že by takové zákony neměly šanci projít, a také se tohle netýká pouze „nepřizpůsobivých občanů". Už teď si každý myslí o politicích to svoje. Dokonce když si na googlu zadáte do vyhledávače obrázků spojení slov -svině a zloději-, objeví se mimo různě vyobrazených zlodějů i pár fotografií našich politiků. Smutné. Faktem je, že posty politiků si žádají slušné lidí, ale právě na takových postech není nic, co by slušné lidi lákalo. Je tedy nějaké řešení současné situace?
Odpověď na tuto otázku se možná skrývá v kompromisu ze strany obou pólů. Ano, konzulát i nová romská politická strana by mohly vzniknout za předpokladu, že oboje nebude reprezentováno pouze Romy. V dnešní době se klade důraz na toleranci, vzájemnou spolupráci mezi představiteli většiny a představiteli různých etnik a menšin. Kdo jiný by měl jít příkladem společnosti než lidé, kteří ji mají řídit různými ustanoveními a zákony? A kdoví, třeba spolupráce obou stran povede k uvolněnější atmosféře ve společnosti obecně. Snad to není moc utopická myšlenka.
Eva Koubková
(studentka transkulturní komunikace v Hradci Králové)
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDETento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz