Potlesk je formou vyjádření kladných emocí, formou vzdání úcty, formou poděkování, ale hlavně neverbální formou vyjádření souhlasu. Souhlasným potleskem (aklamací) se jednou zvolil i prezident (TGM). Je to tedy akt či jednání přímo vycházející z vůle svého „vykonavatele“. Jako volní jednání je proto potlesk ze své podstaty nepovinný. Rozhodně není žádnou společenskou nutností. Naopak, je soukromým vyjádřením vůle a přesvědčení toho, kdo ne/tleská.
Vzhledem k tomu, že potleskem se projevujeme často ve větší sociální skupině a demonstrujeme jí tím zřetelně svůj názor, zdržet se potlesku v okamžiku pochybností nad tím, zda má či nemá cenu takto vyjádřit souhlas, nemusí být nutně úplně snadné. Člověk je zkrátka společenský tvor, a proto není pro něj vždy zcela komfortní, když stojí sám proti zbytku skupiny či davu. Silná osobnost si však svůj prostor i přesto vydobýt dokáže. Vynucování potlesku je pak typické pro diktatury a totalitní režimy. Obrázky freneticky tleskajících davů známe z naší vlastní historie ale i z dnešní Severní Korey. Tolik o potlesku.
Často se mne lidé ptají, jaký je Václav Klaus. Jaký je ve skutečnosti. Jaké jsou jeho vlastnosti. Jaká je jedna vlastnost, kterou bych vyzdvihl. Dlouho jsem hledal, jak na tyto otázky odpovědět jednou větou, jedním slovem, jednou vlastností. Včerejší den a jeho dnešní komentování mi v tom velmi pomohly. Václav Klaus je upřímný. Neumí se, dle mého soudu, vůbec přetvařovat. Je zvyklý říkat přesně to, co si myslí. Naopak snaha vyjádřit co nejpřesněji své vnitřní přesvědčení je tím, co ho nutí nezůstat nikdy u první verze svých vystoupení a textů, ale přepisovat a cizelovat je vždy až do posledního okamžiku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV