Filip Šebesta: Nová a stará Evropa

26.05.2022 15:28 | Komentář

Uplynulo čtvrt roku od počátku války na Ukrajině. V Rusku ji stále nazývají speciální vojenskou operací, za cokoli jiného hrozí vězení. Čistě analyticky vzato Rusko drží tuto akci, i přes s největší pravděpodobností značné ztráty, na rozdíl od Ukrajiny, která mobilizovala hned v prvních dnech, v omezeném režimu. Otevřeně nemobilizovalo ani v den výročí konce druhé světové války, jakkoli o tom mnozí spekulovali.

Filip Šebesta: Nová a stará Evropa
Foto: Archiv Filipa Šebesty
Popisek: Analytik Filip Šebesta

Čtvrtletí války nikdo výrazně nepřipomínal. Žádný ruský blitzkrieg, který Západ čekal (čemuž odpovídaly i jeho reakce: vyklizení kyjevské ambasády USA, nabídka evakuace do exilu prezidentu Zelenskému v prvních dnech války) se nekonal. Ruská vojska nicméně po malých krůčcích obsazují stále větší a větší části území napadeného státu. V posledních dnech možná s větší jistotou než dřív. Své cíle deklarované v předvečer války Rusko v jejím průběhu evidentně pružně upravuje. Své cíle upravuje logicky ale také Ukrajina a upravily je i USA. Původní americkou zdrženlivost nahradila snaha o co možná největší opotřebení a oslabení Ruska a jeho vojenských i ekonomických kapacit. Dosáhnout se toho má skrze evropské spojence.

Tradiční evropské mocnosti se se svými staletými zkušenostmi s evropskou zahraniční politikou a historickou znalostí jejich, do značné míry neměnných, mechanismů a vzorců se tomu stále snaží vzpouzet. Německo svou zdrženlivostí ve zbrojních dodávkách, Francie snahami o jednání – slavné Macronovy telefonáty, Itálie přípravou návrhu mírového plánu. „Nová Evropa“ mezitím v čele s Polskem vytáhla nadšeně „na Moskvu“ a západním mocnostem se za jejich zdrženlivost, opatrnost a snahy jednat o míru či příměří vedené historickými zkušenostmi vysmívá. Někde tam hledá své nové místo v „poúnorové“ Evropě i Česká republika. Dřív by možná někdo řekl, že naše část Evropy „propásla příležitost mlčet“.

Rusko mezitím, zdá se, nějakým způsobem dosavadní vojenskou materiální podporu Ukrajině ze západních zemích, včetně České republiky, přijalo jako součást „hry”. Ostatně, mnoho jiného, než vypořádat se s tím mu ani nezbývá, byť to nepochybně znamená pro jeho armádu citelné ztráty.

To, že jsme si na situaci zvykli a že nás neděsí tak, jako zpočátku, však vůbec neznamená, že konflikt je dnes méně nebezpečný. Naopak, jeho rutinizace a ztráta ostražitosti a opatrnosti hrozí eskalací víc než míň. I když vidíme konvenční konflikt, který se zdánlivě Rusku nedaří vést tak úspěšně, jak se přepokládalo a jak asi čekalo i samo Rusko, zapomínat a ignorovat, že žijeme v jaderném věku, by bylo mimořádně nezodpovědné. Toho by si měly být všechny vlády včetně té naší i čtvrt roku od začátku války vědomy. Někdy se zdá, jakoby se na to v zápalu (spravedlivého) rozhořčení zapomínalo.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

15:16 Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svých spolupracovníků, se kterými chce příští…