Investiční pobídky ztrácejí význam.
Za poslední roky vytvořili zahraniční investoři mnoho pracovních míst a významně se podíleli na snížení nezaměstnanosti. Tato extenzivně zaměřená politika hospodářského rozvoje již ale začala narážet na své hranice a přínos z příchodu dalších zahraničních investorů je omezený. Nezaměstnanost se snížila na takovou úroveň, že na trhu již téměř nejsou volní pracovníci a nová pracovní místa je obtížné obsazovat. Z tohoto důvodu se ztrácí význam investičních pobídek pro investory na tvorbu nových pracovních míst a velmi bizardní jsou situace, kdy stát svými pobídkami podpoří investory, kteří zde zahájí svou činnost, ale pracovníky si poté musí dovézt ze zahraničí.
Má tedy smysl dále lákat zahraniční investory, a jaké další benefity nám mohou přinést?
Dnes začínáme sledovat spíše negativní stránky stávající politiky lákání zahraničních investorů. Lze říci, že jediným přínosem je výše zmíněné snížení nezaměstnanosti, což je ale pro ekonomický rozvoj kraje málo. Problémem je nízká přidaná hodnota produkce u těchto investorů a tím následně limitovaný růst mezd. Ty sice dnes rostou, ale jejich růst má v současné struktuře průmyslu jisté limity. Pořád je významně zastoupená výroba složená z jednoduchých úkonů, což nás staví do stálé konkurence mzdových nákladů z jiných zemí. Pokud mzdy budou dál růst, investorům se tuto jednoduchou výrobu vyplatí přesunout jinam (Polsko, Maďarsko, Rumunsko, …). Sice máme již dnes vyšší náklady na práci než v těchto zemích, ale pořád se firmám vyplácí mít výrobu zde. Mzdy ale nelze již hodně zvyšovat, protože se jinak rozdíl mezd ještě zvýší a firmám se už potom vyplatí přenést výrobu do zemí s nižšími mzdami.
Dalším negativním faktorem je, že z Ústeckého kraje kontinuálně odtéká zahraniční kapitál. Tzn. že ani noví zahraniční investoři nedokážou nahradit odliv kapitálu stávajících investorů z Ústeckého kraje. Zisky se v našem kraji ze strany zahraničních investorů reinvestují málo, protože nenáročná výroba nevyžaduje vysoké investice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV