František Kuba: Věštba Svatoplukova a naše železo

01.05.2018 18:30 | Zprávy

Číst Staré pověsti české, natož je uplatňovat v soudobém životě na území nevyhlášené federace, kterou tvoří Čechy, Morava a Slezsko se skutečně nedoporučuje. V tom nejlepším případě by si člověk vysloužil přezíravou reakci. Ale může být i jinak.

František Kuba: Věštba Svatoplukova a naše železo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zpracování železa v hutích

Krajně vágních paragrafů máme tolik, že sluníčkáři a soudci kariéristé z vás udělají grilovaný kus masa. Ti první na stránkách tradičních i novodobých médií a komediálními protesty například na Albertově nebo v ulicích, ti druzí v soudní síni s dopady na vaši osobní svobodu a stav peněženky. A ještě k tomu sklidí nekritický obdiv většiny nestátních neziskových organizací (placených z vašich daní) a angažovaných redaktorů, ze kterých (podle mínění jiné části české veřejnosti) stávají konfidenti. Odvolávat se na George Orwella (1984) je ztrátou času a energie.

Lze snad říci i to, že co platí pro člověka v běžném životě, platí i pro úspěšný exportní stát, tedy než přišel washingtonský Listopad 1989 režírovaný navenek Václavem Havlem. Doporučení, právě jemu, by mohlo vypadat třeba takto: Neskákej nikomu do řeči, a nelez každému do p... 

Takže, s ohledem na předchozí období a nyní rok osmiček, si můžeme říci, že Antonín Novotný a Gustáv Husák byli lepšími politiky, než chaotický, návykový, „vysoce morální“ V. H., to „naše“ neónové sluníčko nad Prahou.

Spravedlnost, její mnohé tváře

V Lidovkách vyšel z redaktorských per agentury čtk 11. dubna článek Verdikt po 22 letech: Stehlík poškodil Poldi. Už první odstavec svědčí o „nezaujatosti“ vůči tomuto poldovákovi. Bývalý šéf kladenských hutí Poldi Vladimír Stehlík byl uznán vinným ze způsobení škody nejméně 592 tisíc korun, které ocelárnám vznikly, když neoprávněně nakládal s majetkem firmy. Rozhodl o tom včera pravomocně pražský vrchní soud. Trest mu neuložil, protože na případ dopadla amnestie.

O tom, jak se rozchází litera „práva“ a sociální realita svědčí popisek pod fotem Vladimíra Stehlíka: Poldovácký král. Vladimír Stehlík se coby majitel kladenských hutí těšil popularitě mezi zaměstnanci, kterým vycházel velkoryse vstříc, například poskytováním svačin takřka zdarma. Na snímku z roku 1996 hovoří o plánu rozvoje podniku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…