František Kuba: Volit, či nevolit?

14.09.2016 11:40 | Zprávy

Současný stav společnosti v České republice je postHavlovský. Tato společnost už nejen nevzkvétá, ale nabírá do necek a zjevně zapáchá politikou.

František Kuba: Volit, či nevolit?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Nebudeme řešit Václava Havla a jeho tzv. umělecký a údajně hluboce lidský přínos pro demokracii, od toho jsou šíbři typu Michael Žantovský a jeho následovníci z pražské rentgenové, vše/pronikající inteligence. Někdo, hlavně z periferií státu, tomu říká pražská kavárna. Někdo už neříká vůbec nic, jen se otočí, zvedne límec a jde dále. Prostě apatie po Vítězném listopadu 1989…

Volit či nevolit, opasek utáhnout nebo povolit?

Za akt volby se přimlouvá třeba historie. Možná si stačí přečíst Život Sira Winstona od Jaroslava Matějky (1970). V kapitole I. Dětství v Irsku, Harrow, Sandhurst jsou obsaženy i zajímavé pasáže o volebním právu ve viktoriánském období a postavení dělnické aristokracie a zbytku dělnictva.

Přirozeně můžeme tyto aspekty dovodit i z naší historie, třeba Vítkovických železáren (založeny 1828). Zdrojů z doby Rakousko- Uherské monarchie je dostatek.

Proč nevolit. Šikana voliče, spuštěná závora

Volby, tedy i ty blízké krajské a jedno/třetinové senátní jsou v moci PR agentur a reklamních psychologů. Takže by v zásadě stačilo, kdyby volili samotní politici, jejich rodinní příslušníci, kamarádi, lidé spříznění podnikatelskými aktivitami a příslušné sekretariáty politických stran a hnutí. Technikálie případu snadno ošetří nový zákon.

Proč toto, navenek, rozporuplné konstatování? Protože občan/volič je, jak se domnívám, diskriminován výběrem podmínek a informační šikanou. Zkusme toto řečené konkretizovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …