František Matějka: „Když přežije, budeš mít problém. Raději ho rovnou zastřel...“

30.04.2012 19:57 | Zprávy

Poprvé jsem tuhle radu „mimo záznam“ slyšel od kriminalisty počátkem 90. let. V průběhu doby pak ještě několikrát a naposledy včera. Doba se mění, policisté také, ale ta rada zůstává.

František Matějka: „Když přežije, budeš mít problém. Raději ho rovnou zastřel...“
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Princip je jednoduchý. Dvě výpovědi, které stojí nakonec vždy proti sobě. Přeživší útočník jen těžko přizná, že Vás chtěl zbít, znásilnit, oloupit, nebo i zabít.

Byl by proti sobě a on to moc dobře ví. V takovém případě bude na jedné straně výpověď Vaše a na straně druhé výpověď útočníka. Na jistotu, že se případ dostane k soudu, se můžete spolehnout stejně, jako že v podmínkách České republiky dostanete soudce, který pro obranu Vašich práv vlastními silami nebude mít vůbec žádné pochopení (cituji z tohoto článku Davida Karáska: předseda senátu Milan Ferenc pronesl poznámku „mně se zbraně nelíbí“ a po zjištění, že obviněný nosil zbraň za účelem osobní ochrany, zavrtěl hlavou a řekl „to jsem ještě neslyšel“... a dal obránci čtyři roky natvrdo)

Každý člověk je schopen zabít. Nejde o to, zda si to o sobě myslí nebo nemyslí. To není jen mé přesvědčení. Je to jedno ze základních hodnocení člověka psychology. Individuální je jen situace a míra stavu, do kterých je jiným proti své vůli dohnán. Má-li v takové situaci na výběr a k tomu i čas na to, aby přemýšlel nad důsledky obrany, zdá se být přirozenější střílet tak, aby nezabil. Člověk se prý lépe vyrovnává s tím, že někoho zranil, než zabil. Paradoxem takové situace, když vyjdeme z dosavadní praxe, je stav, kdy útočník nejenže neskončí za mřížemi, ale dostanou tam Vás. Takže jste nezabili, máte z toho možná dobrý pocit, ale k němu také dost let na přemýšlení ve výkonu trestu. A k tomu frustraci z lidského ponížení a naprosté nespravedlnosti a zpravidla také rozpad rodiny, vztahů s přáteli, ztrátu zaměstnání a záznam v rejstříku trestů. Vlastně je to taková forma obráncova doživotí.

Oproti tomu stojí stav, kdy jste útočníka při své obraně zabili. Paradoxně se Vám však významným způsobem zvýšila šance na to, že případ odloží jako nutnou obranu buď policie se státním zástupcem, neboť proti Vaší verzi nesvědčí přeživší útočník, nebo Vás ze stejného důvodu pošle domů soud.

Dodnes tu větu kriminalisty slyším: „Když přežije, budeš mít problém. Raději ho rovnou zastřel.“ Doba se mění, policisté také, ale ta věta zůstává. Otázkou je proč. Kdyby totiž platilo pravidlo, že útočník započetím útoku přebírá ze zákona absolutní odpovědnost za všechno, co se stane dál, neboť první porušil právo jiného, možná by i rada policistů „mimo záznam“ byla jiná – a velmi pravděpodobně pro útočníka přívětivější.

Mimochodem, až se tu jednou najde řadový soudce, který už z principu bude obránce posílat domů a zraněné útočníky do vězeňské nemocnice, stane mým adeptem číslo jedna na soudce ústavního a před tím bych ho rád viděl ve Vládě České republiky jako ministra spravedlnosti.

Psáno pro blog idnes.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

19:10 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

Česká literatura uplynulé stovky let sestávala z mnoha originálních osobností. Mnohé z nich působily…