František Pekař: Cukr je pro lidské zdraví stejně nebezpečný jako kouření

06.11.2016 14:39 | Zprávy

Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Přesně tak se opravdu jmenuje takzvaný Protikuřácký zákon. Jeho název si nezkrátila a nezjednodušila veřejnost ani novináři. Kouření, jako jedinou návykovou látku, proti které je nutné nekompromisně bojovat, si totiž vybrali spolu s úředníky ministerstva zemědělství nepochopitelně poslanci sami. Boj proti alkoholu, drogám, ale například i cukru není zřejmě podle nich mediálně tak atraktivní.

František Pekař: Cukr je pro lidské zdraví stejně nebezpečný jako kouření
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Původně široce pojatý zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami se soustředil jen na kouření. Navrhovaný zákon, v této podobě opravdu jen protikuřácký, je přísný a nekompromisní, nedává kuřákům žádné práva, vyhání je na ulice a na rozdíl od okolních evropských států nenabízí žádnou možnost, kde by mohli podléhat své nezdravé slabosti. Ve většině států EU vyčleňují pro kuřáky tzv. kuřárny, u nás kvůli nim málem padla vláda a odmítavé stanovisko zdravotního výboru Sněmovny k zavedení kuřáren pokračuje i v aktuálním projednávání již jednou neschváleného zákona.

Někteří poslanci spěchají s přijetím špatného protikuřáckého zákona

Úpěnlivá snaha přijmout zákon za každou cenu je patrná i z posledního programu jednání zdravotního výboru Sněmovny. I když ve čtvrtek minulý týden měli členové výboru na programu velmi závažné body, jako například očekávaný zákon o nelékařských zdravotnických povoláních, vládní návrh zákona o  veřejném zdravotním pojištění, návrh rozpočtu ministerstva zdravotnictví na rok 2017 a Informace hlavní hygieničky ČR Mgr. Evy Gottvaldové o stavu hygienické služby, boj proti kouření byl zařazen jako první a „nejdůležitější“.

Proč se nový zákon proti návykovým látkám se stejným důrazem jako boji proti nikotinu nevěnuje například alkoholu? Podle vládní argumentace má zřejmě alkoholová lobby větší zastání než lobby výrobců cigaret. Ve skutečnosti je to trochu jinak. V Česku chybí politická vůle, která by řešila rizika spojená s vysokou konzumací alkoholu mezi obyvatelstvem a udělala krok ke změnám.

Liknavý postoj politické reprezentace například nedávno kritizoval také expert Světové zdravotnické organizace Lars Moller. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil v této souvislosti vyzval Sněmovnu, která v současnosti projednává zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, aby se zabývala tím, jak komplexně ochránit veřejné zdraví. V rámci debaty o kouření v tomto zákoně, který je v médiích nazývaný jako "protikuřácký", se význam preventivních opatření proti rizikové konzumaci alkoholu podle Vobořila ztrácí.

Alkohol pije denně 13 procent Čechů, rizikově ale přes půl milionu. Ve spotřebě alkoholu v EU je ČR na třetím místě po Litvě a Rumunsku, upozornil Moller. Zatímco v západoevropských zemích se spotřeba alkoholu trvale snižuje, v ČR nikoliv.

Také alkohol způsobuje rakovinu  

Lidé si podle experta Cornelia Goose z projektu Evropské komise o závislostech a životním stylu neuvědomují, že více než deset procent vzniku rakoviny v EU je možné přičíst přímému vlivu užívání alkoholu.

Vobořil řekl, že ministrovi financí Andreji Babišovi již navrhoval zavést moderní opatření z některých zemí, kde je garantovaná a zvýšená daň na gram alkoholu. Do návrhu nového zákona se ale podle Vobořila nedostanou. Věří ale, že za tři roky by o nich už poslanci mohli jednat. Mezitím by se na láhve mohla začít dávat upozornění na rizika alkoholu jako je tomu u cigaret, dodal.

Cukr je nový tabák

O škodlivých závislostech se v poslední době stále častěji mluví i v souvislosti s nadměrným užíváním cukru. Anglický list Huffington Post například nedávno uveřejnil prohlášení doktora Aseem Malhotra, že  cukr je stejně nebezpečný pro lidské zdraví, jako je kouření a navrhuje vyhlásit tabu nejen tabákovému, ale i cukrovarnickému průmyslu. „Cukr je nový tabák,“ řekl Dr. Malhotra a také vyzval vládu, aby zavedla přísnější předpisy kolem cukru. Podobně jako u cigaret by se podle něj měly zakázat reklamy na sladké nápoje, zrušil by sponzoring různých sportovních akcí výrobci sladkých nápojů a zavedl by jakákoli další regulační opatření ke snížení spotřeby cukru. Před desítky let začínal podobně celosvětový boj proti výrobcům cigaret.

Čeští zákonodárci mají ještě čas připravovaný zákon upravit a rozšířit o opatření v boji proti dalším návykovým látkám. Pak se snad přestane o zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, mluvit jen jako o špatném protikuřáckém zákonu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl:  Pěstujete mrkev? Jste rasisti!

16:14 Ladislav Jakl: Pěstujete mrkev? Jste rasisti!

Alkohol je rasistický. Pro zpozdilce, kteří tomu nevěří, je tu pádný argument. Co vidí opilec? Vidí …