Greenpeace: EU musí zastavit odlesňování kvůli palmovému oleji, říká Evropský parlament

04.04.2017 14:39 | Zprávy

Evropský parlament dnes téměř jednomyslně schválil zprávu vyzývající Evropskou unii, aby zastavila financování a spoluúčast na odlesňování. Materiál specificky zmiňuje nejvážnější důvody pro kácení lesů, tedy především expanzi zemědělských ploch a produkci palmového oleje. Pro dnes schválený report hlasovalo 640 poslanců, 18 jich bylo proti a 28 se zdrželo.

Greenpeace: EU musí zastavit odlesňování kvůli palmovému oleji, říká Evropský parlament
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Sebastien Risso z Greenpeace EU řekl:
“Parlament správně upozorňuje na fakt, že EU může výraznou měrou přispět k ukončení odlesňování. Už nyní je za pět minut dvanáct. Evropská komise nesmí ztrácet čas a musí přijít s akčním plánem, jak zajistit, aby ekonomiky unijních států dále nepodporovaly destrukci lesů a pralesů.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
“Pokud chce Evropa razantně snížit dovoz kontroverzního palmového oleje, musí především skončit se škodlivou politikou masivní spotřeby biopaliv vyrobených ze zemědělských plodin. Současná energetická politika konči v roce 2020 a od té doby nesmí být paliva založená na rostlinných tucích dále podporována. I právě schválená zpráva Evropského parlamentu to jasně dokládá.”

Přijatá zpráva

  • Identifikuje hlavní příčiny odlesňování, zdůrazňuje roli lesních porostů pro zpomalení změn klimatu a pro udržitelný rozvoj a uznává závazky Evropské unie, aby chránila a obnovovala přirozené lesy.
  • Analyzuje negativní environmentální a sociální dopady palmoolejné produkce a zodpovědnost, kterou nese Evropská unie.
  • Upozorňuje, že regulace v rámci průmyslu není dostatečná, aby zastavila deforestaci, především v oblasti udržitelného pěstování a certifikace palmového oleje.
  • Bere na vědomí, že existují šetrnější způsoby pěstování palmy olejné, například přístup High-Carbon Stock či další standardy, které vyvíjí Palm Oil Innovation Group, jejíž je Greenpeace součástí.
  • Vyzývá Evropskou unii, aby vyvinula akční plán pro ukončení odlesňování, který bude obsahovat jasné kroky, jak očistit dodavatelský řetězec a finanční transakce Evropské unie.
  • Vyzývá k ukončení podpory biopaliv vyráběných z rostlinných tuků po roce 2020.
  • Vyzývá Evropskou komisi a členské státy, aby poskytovaly rozvojovým zemím podporu při zavádění sociálně a environmentálně zodpovědného zemědělství, které bude respektovat práva a živobytí domorodých lidí a místních komunit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

15:16 Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svých spolupracovníků, se kterými chce příští…