Halada: Písařík si přivedl do holdingu „zlobivé dítě“

30.08.2018 15:50 | Zprávy

Alternativní dodavatel energií, Europe Easy Energy (3-E), který je součástí energetické skupiny Bohemia Energy, koupil v červenci společnost Amper Market. Šéf Bohemia Energy Jiří Písařík nakupuje energetické společnosti poměrně často, ale s Amper Marketem si přivedl do skupiny i jeho šéfa, výrazného a kontroverzního Jana Palaščáka. Co od tohoto spojení očekávat?

Halada: Písařík si přivedl do holdingu „zlobivé dítě“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sloupy vysokého napětí

„Skupiny Bohemia Energy a Amper Holding jsou si velmi blízké v tom, že zákazníkům přinášejí nižší ceny, nové produkty a přispívají k volné soutěži v energetice. Jsme přesvědčeni, že naši zákazníci tak zůstanou v dobrých rukou. Zároveň získáváme silného a stabilního partnera, který stejně tak jako my, přichází s inovacemi, společně pro zákazníky již nyní připravujeme nové produkty, mj. v oblasti akumulace energie,“ komentoval v tiskové zprávě akvizici Jan Palaščák, generální ředitel a předseda představenstva Amper Holding,

Ze sdělení Bohemia Energy vyplynulo, že majitel Bohemia Energy Jiří Písařík chce zatím značku Amper Market a právní subjektivitu firmy, a tedy i jejího šéfa, zachovat. Jakou společnost tedy koupil?

Zlobivé dítě energetiky

Amper Market prudce roste z pohledu objemů dodávek a počtu odběrných míst – za letošní rok přibylo cca 2000 odběrných míst u elektřiny. Počty odběrných míst u plynu jsou výrazně celkově menší, nicméně vzrostl od počátku roku o 15 %. Firma dle výroční zprávy z roku 2016 negeneruje žádné významné zisky. Výroční zpráva za rok 2017 zatím nebyla navzdory zákonné povinnosti zveřejněna.

Jiří Písařík však nezískal pouze rozvíjející se firmu, ale především Jana Palaščáka, kontroverzního ředitele Amper Marketu. Ten je znám vyhraněnými názory na českou energetiku i na politické dění, které osobně prezentuje v médiích i na sociálních sítích. Na jeho soukromém twitteru v kolonce O mně najdeme Politicky nekorektní podnikatel, zlobivé dítě české energetiky.“ I když Palaščák rád kritizuje jiné, sám není bez kontroverzí.

Likvidační výše pohledávek

Příkladem může být například kauza společnosti Energie pod kontrolou (EPK). Palaščákův Amper Market této obecně prospěšné společnosti dodával dva roky elektřinu, kterou v návaznosti na to bez soutěže nakupovaly od EPK desítky obcí. Když firma později zkrachovala, Amper Market se pokusil agresivně přepsat zákazníky EPK na sebe a zároveň zahájil mediální kampaň, ve které se od svého bývalého odběratele distancuje.

Zásadním problémem, který Amper Market řeší, jsou pohledávky vůči EPK ve výši 74 miliónů Kč za dodanou, ale nezaplacenou elektřinu. Tato suma může být kvůli již zmiňovaným malým ziskům pro Amper Market likvidační. I proto může být prodej sto procent Amper Marketu do rukou skupiny Bohemia Energy pro Palaščáka řešením.

 

Pokus o agresivní převzetí zákazníků

Po krachu EPK se navíc Amper Market navzdory agresivní kampani nepodařilo převzít všechny zákazníky EPK. Při kampani Amper Market dokonce vyhrožoval odpojením obcí od dodávek elektřiny během zimního období, pokud okamžitě neuzavřou smlouvu na dodávku elektřiny s ním. 

Ne všechny obce se nátlaku podvolily, například obec Chrástava soudní spor o částku cca 200 tis. Kč, kterých se Amper Market domáhala, zatím nepravomocně vyhrála.

Pirát z přesvědčení?

Jan Palaščák je přitom velkým sponzorem Pirátské strany, se kterou ho údajně pojí zájem na povinném zveřejňování smluv. Věnoval jí v období před sněmovními volbami celkem 435 tisíc Kč, což představuje více než deset procent zisku Amper Marketu za rok 2016.

Údaje o darech pro Piráty jsou k dispozici přímo v seznamu dárců Pirátské strany. Z tohoto seznamu zároveň vyplývá, že Palaščákova společnost poskytla Pirátům zatím nejvyšší dar. Podle pirátských dokumentů byl použit na billboardy, plakáty a on-line propagaci. Palaščák také podporoval projekt Rekonstrukce státu, který také bojoval za transparentnost smluv.

Obojí se při přihlédnutí ke kauze EPK jeví jako pokrytecké. Transparentní sponzoring Pirátské strany tak zřejmě představuje jeden z kroků, jak podpořit pošramocenou pověst firmy a zároveň mít ve sněmovně spojence.

Zázračný úspěch na PXE

Amper Market ovládl obchodování na komoditní burze PXE, kde se stal téměř monopolním dodavatelem, protože více než 85 procent dodávek elektřiny, která se nakupuje na PXE, realizuje právě jeho firma. Je otázkou, jestli skutečně za nejvýhodnější ceny pro odběratele energií.

Jan Palaščák je každopádně výrazná osobnost se silnými názory, ale také se v oboru netěší nejlepší pověsti. Bude zajímavé sledovat, jak se bude jeho vztah s novým majitelem firmy, Jiřím Písaříkem, vyvíjet.

Jan Halada

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

13:57 Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) pokles…