Helena Kohoutová: Šikovné ženy se pouští do podnikání převzetím rodinného byznysu nebo proto, že je k tomu určité životní fáze nutí

23.06.2017 11:44 | Zprávy

Projekt Ocenění Českých Podnikatelek oslavuje letošní 10. výročí „podnikatelským turné po regionech“. Prostřednictvím setkání v různých koutech republiky Vám přinášíme inspiraci, nové kontakty, podněty a také možnost popovídat si s výjimečnými podnikatelskými osobnostmi Vašeho regionu i celé České republiky. Zatím posledními zastávkami našeho tour bylo Brno a Starý Plzenec. Tématy, která se prolínala oběma událostmi, byly rodinné firmy a také startupy, inovace a e-commerce.

Helena Kohoutová: Šikovné ženy se pouští do podnikání převzetím rodinného byznysu nebo proto, že je k tomu určité životní fáze nutí
Foto: Ocenění Českých Podnikatelek
Popisek: Ocenění Českých Podnikatelek

Cílem projektu Ocenění Českých Podnikatelek je upozornit na fakt, že v České republice je celá řada šikovných žen, které jsou se svým podnikáním schopné vyhovět přísným kritériím hodnocení. „Tyto ženy se nejčastěji pouští do vlastního podnikání prostřednictvím převzetí rodinného byznysu, nebo proto, že je k tomu určité životní fáze nutí. Typickým příkladem je, že jim nikdo nedal příležitost v zaměstnání během mateřské dovolené, nebo bezprostředně po ní,“ vysvětluje zakladatelka projektu Helena Kohoutová.

V Brně jsme se sešli v prostorách banky ČSOB, která je generálním partnerem Ocenění Českých Podnikatelek. Ve Starém Plzenci našlo naše setkání zázemí v sídle společnosti LUBRICANT, s.r.o.

Tématu rodinných firem se v rámci brněnské zastávky dotkl regionální ředitel ČSOB Petr Tomášek, který zdůraznil, že rodinné podnikání má nejen v České republice velkou tradici. „Rodinné firmy existovaly dříve než nadnárodní korporace. Není proto divu, že se podíl těchto firem na globálním HDP pohybuje mezi 70 až 80 procenty,“ říká Petr Tomášek s tím, že dle analýz jsou rodinné firmy efektivnější. Například jejich rentabilita aktiv je o 6 procent vyšší oproti ostatním firmám. Možná právě proto jsou rodinné firmy pro banky atraktivními klienty, a jak Petr Tomášek připomněl, může jim banka v mnohém pomoci. „Provozní financování dostanete v každé bance. V ČSOB máme řešení pro jakoukoli firmu v jakékoli její životní fázi,“ doplňuje Tomášek.

Na jeho slova volně na setkání ve Starém Plzenci navázal regionální ředitel ČSOB Jiří Hanuš, když připomněl, že v dnešní době je velká část rodinných firem, které vznikly nedlouho po sametové revoluci, v situaci, kdy musí řešit nástupnictví a budoucnost celé firmy. Také zdůraznil, že rodinné firmy a jejich nástupci jsou v současné době zároveň v pozici udavatelů trendů a inovací. A na to musí reagovat mimo jiné i banky a inovovat. „S novou generací vlastníků a manažerů firem se mění i způsob, jakým chtějí komunikovat s bankou. Proto je pro nás dalším důležitým tématem i digitalizace,“ poznamenává Jiří Hanuš s tím, že právě proto vznikl koncept ČSOB Rodinné firmy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

18:20 Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

Komentář Pavla Foltána k dění v České televizi