Tehdy byla Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti (PS VB) organizace pro angažování uvědomělých občanů v komunistickém Československu při udržování veřejného pořádku a organizaci dopravy při komunistických průvodech. Člen stráže ve svém volném čase aktivně a zdarma pomáhal bezpečnostním orgánům. Každý pomocník nosil na rukávu civilního oděvu v době své služby pásku s označením PS VB. Dle ustavujícího dokumentu se členy Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti mohli stát dobrovolně se hlásící českoslovenští státní občané starší 21 let, kteří byli oddáni socialistickému společenskému a státnímu zřízení a údajně požívali všeobecné vážnosti a důvěry. Lidová tvořivost přiřkla zkratce PS VB alternativní významy, například „Pitomec stojící vedle blbce“.
Nápad ministra vnitra Milana Chovance budí silný nesouhlas u představitelů samospráv. Aby to tak nebilo do očí, mají se noví dohlížitelé jmenovat Policejní asistenti. Protože Veřejnou bezpečnost už zaplať bůh nemáme, tak bude jejich zkratka patrně PA-PČR. Možná, že to s námi myslí ministr Chovanec dobře, ale měl by mít na paměti staré úsloví o tom, že cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.
Na podporu projektu těchto bezpečnostních dobrovolníků vyčlenilo ministerstvo vnitra milion korun. Zavedení obecních práskačů, jak jim už dnes lidé přezdívají, ale naráží na odpor občanů. A tak se starostové ukázali být rozumnějšími než ministr. Z 50 měst, oslovených v anketě, zda by měli zájem o tento projekt, ho projevily pouhé dvě radnice - v Praze 13 a v ostravském obvodu Mariánské Hory-Hulváky.
Ivan Bednář
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV