Ivo Strejček: Politicky ukvapená rozhodnutí Bruselu nejsou v národním zájmu ČR

10.05.2022 21:37 | Glosa

Glosa Ivo Strejčka

Ivo Strejček: Politicky ukvapená rozhodnutí Bruselu nejsou v národním zájmu ČR
Foto: Archiv IS
Popisek: Ivo Strejček

Pondělku oprávněně dominovaly zprávy informující o jednání členských států EU na uvalení „rychlého“ embarga na dovoz ruské ropy. Takové rozhodnutí musí být přijato jednomyslně a k jednomyslnosti „odstřihnout se“ od ruské ropy jednání zřejmě nepovedou. Česká republika pro vlastní spotřebu dováží z Ruska 49,9 % této suroviny a takový objem skokově není schopná nahradit z jiných zdrojů.

Politicky ukvapená rozhodnutí Bruselu proto nejsou v našem ekonomickém zájmu. Je dobře, že si tento fakt česká vláda uvědomuje a spolu s Maďarskem a Slovenskem jednají o několikaleté výjimce. Jistě se v Čechách najdou politikové, kteří takto opatrný – a znovu připomeňme, že v zájmu českého průmyslu i českých spotřebitelů správný – postoj budou považovat za nepřijatelné „přepočítávání grošíků“. My však ve snaze odložit účinnost embarga podobného typu vidíme správné sledování našeho národního zájmu.

Zpráva, která se ale nikde neobjevuje, je reakce ukrajinského ministra zahraničních věcí Kuleby, kterou komentoval probíhající jednání členů EU o ropném embargu. Pro agenturu AFP řekl: „Pokud některá z evropských zemí i nadále odmítá embargo ruské ropy, tak to je podle mě dobrý důvod říci, že se tato země podílí na zločinech, páchaných Ruskem na ukrajinském území,“ a dodal, že taková země je na straně Ruska. Česká republika, která bezprecedentně štědře otevřela dveře statisícům ukrajinských imigrantů a která Ukrajinu vyzbrojuje, by si této povýšené ukrajinské politické tóniny měla všimnout.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Nejen u nás jsme se zbláznili, v Americe je to stejné

13:57 Václav Klaus: Nejen u nás jsme se zbláznili, v Americe je to stejné

Denní glosa Václava Klause