Zisky akcií v USA za první čtyři měsíce jsou v tuto chvíli nejvyšší za posledních třicet let. To je ve světle řady geopolitických nejistot, německé průmyslové recese a klopýtání Číny až překvapivá dávka optimismu. Americký akciový index S&P 500 je od začátku roku vzhůru o více než 15 %, zatímco čínské indexy skoro o 30 %. Akciový investoři mají tak značnou důvěru ve schopnosti centrálních bank - jak Fed, tak ECB předvedly holubičí obrat, který nalil krev do žil nejen akciovým investorům, ale i řadě rozvíjejících se trhů.
Současně panuje přesvědčení, že čínská komunistická strana bude dál zvládat balancovat na napjatém laně a podporovat přeinvestovanou ekonomiku novými úvěry. Teď jde pouze o to, zda pozitivní očekávání potvrdí i data z ekonomiky. Podnikatelské nálady za měsíc duben v eurozóně nedopadly nijak povzbudivě - oproti březnu poklesly a ukazují na velice pomalý růst. Nálady jsou velmi špatné právě v německém průmyslu, který na přelomu roku upadl do recese.
Ovšem právě zde čísla ukazují na určitou stabilizaci. Pokud ji v tomto týdnu potvrdí i německé Ifo, bude to dobrý signál. Ostatně už i poslední tvrdá data z německého průmyslu (za měsíc únor) překvapila pozitivně a neukazují na pokračující propad. Vedle evropských čísel budou navíc Spojené státy reportovat HDP za první kvartál - nevýrazný růst kolem dvou procent by však neměl být velkým negativním překvapením.
Větší rozruch tak nakonec vyvolá výsledková sezóna v USA, která je nehledě na Velikonoce v plném proudu. A trochu neklidu na trhy ke konci týdne mohou přinést zejména v Evropě ostře sledované španělské volby.
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV