Ten řekl, že sazby Fedu jsou “těsně pod neutrální úrovní” - takovou, která ekonomiku ani ne-stimuluje ani nebrzdí. Je to poměrně velký posun od říjnových výroků, kdy v neřízené debatě prohodil, že k neutrálním úrovním mají sazby ještě “dalekou cestu”. Jeho včerejší slova si trhy vyložily poměrně jednoznačně jako signál, že v příštím roce růst sazeb zpomalí…
Je však otázkou, zda tato interpretace není z pohledu akcií, rozvíjejících se trhů a obecně rizikových aktiv až příliš růžová. Těm by se samozřejmě vidina pomalého nebo nejlépe žádného růstu amerických sazeb zamlouvala. Powell včera ovšem pouze diskutoval na téma různých odhadů neutrální sazby uvnitř samotného Fedu - ty se pohybují od 2,5 do 3,5 %. Na současných úrovních (2-2,25 %) tedy logicky skutečně nejsou příliš daleko od dolních odhadů neutrální sazby. Na druhou stranu ovšem vůbec nezmiňoval nutnost měnit stávající výhled Fedu včetně implikované trajektorie pro úrokové sazby. Jako by se tedy v tuto chvíli spíše snažil vyjasnit některé své předešlé úvahy, než výrazně měnit načrtnutý kurz měnové politiky.
Navíc prakticky vůbec nezmínil, že by poslední vysoká volatilita na trzích, slabší čísla (například z realitního trhu) nebo propad cen ropy měla nějaký dopad na budoucí rozhodnutí Fedu. Pravděpodobně si tato témata schovává na regulární zasedání FOMC, které je na programu 19. prosince. A právě na něm se asi lépe ukáže, zda chce Fed skutečně na dosavadním nastaveném kurzu něco zásadního měnit…
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV