Jan Bureš: Čekání na brzdu proti řecké nákaze...

21.05.2012 13:49 | Zprávy

Ve chvíli, kdy investoři začínali již zcela ztrácet naději, přišla z Řecka po delší době povzbudivá zpráva. Konzervativní Nová demokracie podle víkendových průzkumů začala znovu posilovat a v tuto chvíli má v některých průzkumech dokonce těsný náskok na radikální levici (Syriza).

Jan Bureš: Čekání na brzdu proti řecké nákaze...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

To pravděpodobně odráží rostoucí strach řady Řeků z chaosu spojeného s eventuálním euro-exitem. Syriza ale dál zůstává silná a pokud obsadí ve volbách první místo (a získá bonus pro vítěze), hlavní politické strany (Nová demokracie a Pasok) nebudou mít šanci sestavit vládu. I když by ji ale sestavili, budou pravděpodobně chtít s Unií a MMF mluvit o přepsání naordinovaných úsporných kroků. Ochota Německa znovu otevírat mnohokrát přepsanou řeckou cestovní mapu je přitom velice nízká... V tomto týdnu si to  budeme mít možnost připomenout, čeká nás po delší době další evropský summit.

Na víkendovém summitu G8 bylo Německo znovu tlačeno k větší orientaci na růst, a to jak ze strany svých evropských sousedů (Francie, Itálie), tak z USA. Po vyčerpávajícím jednání údajně kancléřka Merkelová spolu s ostatními lídry G8 sledovala, jak Bayern Mnichov prohrál v penaltovém rozstřelu finále ligy mistrů...nálada na bodu mrazu  Pro Německo bylo ale G8 pouze zahřívacím kolem před středečním Evropským summitem, na kterém se mají řešit právě možnosti podpory růstu a otázka zastavení eventuální řecké nákazy. Německo zatím pravděpodobně nebude chtít ani slyšet o jakémkoliv zmírňování rozpočtových cílů pro Řecko a eventuálním navyšování řeckého záchranného balíku. Může ale nakonec  podpořit pro-růstové projekty ze společných evropských zdrojů (strukturální projekty) - to sice problémy na periferiích nevyřeší, ale bude to pěkné politické gesto. Důležitější bude, zda tváří tvář nebezpečí řeckého euro-exitu, Němci kývnou také na rozšíření pravomocí záchranných fondů. Budou čelit velkému tlaku na to, aby nový záchranný fond (ESM) mohl přímo a flexibilně pomáhat všem evropským bankám v potížích. To je v tuto chvíli zásadní především pro Španělsko, které zažívá raketový nárůst špatných úvěrů (meziroční nárůst přes 30%).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

9:16 Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

Kdo sleduje politické dění u nás i v zahraničí dejme tomu posledních deset patnáct let, nemohl si ne…