Především pokračující růst průmyslu, který v listopadu reálně meziměsíčně přidal skoro další procento, ostře kontrastuje s výrazným propadem výroby u našich německých sousedů. Ještě důležitější jsou přetrvávající slušné úrovně nových průmyslových objednávek, především těch domácích, které rostou skoro o 10 %. Je vidět, že ekonomika dál jede především na vlně domácí poptávky, která těží z přehřívajícího se trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice v prosinci sezónně vzrostla na 3,1 %, jednalo se ale i tak o nejlepší prosincové číslo za posledních 23 let - úřady práce evidovaly skoro o 50 tisíc méně nezaměstnaných než loni. I proto čekáme, že bude pokračovat i letos svižný růst mezd (i když o něco málo pomalejší) a měl by udržovat domácí poptávku odolnou vůči zahraničnímu geopolitickému a finančnímu napětí. Tento pozitivní obrázek doplnil I listopadový maloobchod, který meziročně reálně roste o 5%, a to především díky rychlému růstu zboží mimo auta, potraviny a pohonné hmoty. Celkově česká čísla zatím ukazují na zrychlení české ekonomiky v závěru roku o slušné 1 % (náš poslední nowcast). To ostře kontrastuje s mizernými výsledky průmyslu v Německu, které zvyšují šanci pádu největší evropské ekonomiky do dočasné technické recese - podle našeho německého nowcastu je šance zhruba 25%.
I když poslední čísla z Česka vypadají povzbudivě a i komentáře z centrální banky potvrzují naše sázky na růst úrokových sazeb v únoru, slabší růst v eurozóně se pravděpodobně bude dříve nebo později na české ekonomice podepisovat. Proto lehce snižujeme i náš odhad českého růstu pro rok 2019 (z 2,7 na 2,6 % v tomto roce) a předpokládáme, že si ČNB po únorovém růstu sazeb vybere na delší dobu pauzu.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV