Rusko tak v nadcházejících měsících bude muset počítat s dalším tlakem na devizové rezervy, se kterými musí země podle svého prezidenta zacházet obezřetně. Finanční sankce Evropské unie a USA budou tlačit ruské podniky a banky ke splácení zahraničního dluhu - do konce roku 2015 je splatný zahraniční dluh v celkové hodnotě okolo 135 miliard dolarů. Ruské devizové rezervy jsou sice stále relativně vysoké (přes 370 miliard dolarů), ale rychle se tenčí. Od začátku roku se smrskly o více než dvacet procent. Navíc značná část z nich není jednoduše použitelná.Podle týdeníku The Economist je více jak 170 miliard dolarů rezerv vázáno v ruských státních fondech, které mají zainvestováno například na Ukrajině nebo v řadě ruských státních bank. Ruské podniky navíc z obavy, že sankce budou trvat delší dobu, mohou hromadit větší množství dolarů již nyní. Výhled výrazně zhoršuje padající cena ropy, která v příštím roce sníží příliv dolarů na účty podniků i vlády. A řada ruských dovozců se kvůli výrazné rozkolísanosti rublu připravuje na to, že za zboží ze zahraničí bude muset platit v dolarech. Z tohoto pohledu tedy začínají být dolarové rezervy o poznání vzácnější.
Jak to dopadne na eurozónu? Ruská recese může být v roce 2015 nepříjemná pro individuální podniky, ale neměla by výrazně dopadnout na eurozónu jako celek - podobně jako v Česku očekáváme, že ukradne z dynamiky růstu několik desetin procentního bodu, které by měl na druhou stranu v zásadě vykompenzovat pozitivní efekt levnější ropy. Tuto hypotézu podpořilo včera také další vylepšení německého indexu podnikatelské nálady Ifo.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz