Při pohledu do struktury průmyslové dynamiky dál táhne průmysl vpřed především výroba počítačů a elektroniky, automobilů a elektřiny (více viz graf níže). Ze stěžejních oborů zaostává výrazněji a trochu překvapivě strojírenství (-1,4 % y/y). Trochu znepokojivě tentokrát vyznívá také regionální srovnání - mezi členskými zeměmi jsou poměrně výrazné rozdíly. Průmysl roste tempem stabilně okolo 1 % v Německu a podobně se vede i Česku (+0,8 % y/y). V posledních měsících ale začíná ztrácet na dynamice dříve rychle rostoucí Španělsko (0,3 % y/y) a především Francie. Tam šel průmysl dolů již druhý měsíc v řadě a meziročně klesá o 1,8 %.
Při pohledu na měkké indikátory a nové objednávky věříme, že se jedná pouze o dočasné zpomalení. Věříme nadále, že ekonomika eurozóny ve čtvrtém kvartále dále poroste, i když pravdě po dnešním průmyslu náš dohad (nowcast) snižujeme na 0,3 % mezikvartálně (viz graf níže). Slabší průmysl by měly vykompenzovat silnější služby tažené domácí poptávkou.
Na trzích by dnešní čísla neměla mít větší dopad. Překvapení nebylo velké a politika ECB je po prosincovém zasedání tak jako tak načrtnutá na poměrně dlouhou dobu dopředu. Dnes proto daleko více pozornosti přitáhne večerní výsledek zasedání amerického Fedu.
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV