Část trhů má totiž obavy, že ve třetím kvartále mohly Německu pomoci jednorázové faktory. Konkrétně zejména předzásobení se řady britských firem před 31. říjnem (dnem D), kdy se řada z nich reálně připravovala na alternativu chaotického brexitu bez dohody. Důležité tedy bude tento týden sledovat, zda bude listopad druhým měsícem v řadě, kdy německá podnikatelská nálada zaznamená zlepšení - byť z velice nízkých úrovní.
Kromě první várky listopadových podnikatelských nálad (PMI) bude zajímavé sledovat i listopadovou spotřebitelskou náladu. Její zhoršení se však zatím vůbec nepodepsalo na útratách domácností, které v ekonomikách jako Německo v posledních měsících spíše dál zrychlovaly. Kromě toho v eurozóně bezesporu přitáhne pozornost další vystoupení nové šéfky ECB Christine Lagardeové (v pátek). Ta už sice jednou před novináři vystoupila, ale zcela se vyhnula tématům spojeným s měnovou politikou - jako by si na svoji novou funkci jen pomalu zvykala.
Mimo Evropu bude pro všechny trhy klíčové sledovat další vývoj na poli obchodních válek. V uplynulém týdnu Donald Trump vyjádřil určité pochybnosti o průběhu rozhovorů s Čínou (nad fází jedna obchodní dohody), zatímco během víkendu z Číny přišly spíše pozitivní signály. Čína je ovšem i kvůli situaci v Hong Kongu pod rostoucím tlakem. Donald Trump také dostal zprávu o obchodu s automobily a podle jeho vlastních slov z uplynulé středy by se měl “brzy rozhodnout”, zda uvalí v tomto odvětví nová cla.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV