Za prvé, vládní krize poměrně výrazně posiluje pro nejbližší měsíce roli prezidenta republiky, který si bude moct vybrat, zda stanoví novou přechodnou vládu nebo nechá dovládnout vládu v demisi do voleb. Pokud by prezident dosadil spžízněného člověka do čela vlády, mohl by mít podobně jako za vlády Jiřího Rusnoka výraznější přímý vliv na reálnou exekutivu v zemi. Na druhou stranu však do voleb v tuto chvíli opravdu zbývá málo času a prezident těžko bude mít šanci výrazněji ovlivnit chod věcí.
Za druhé, vládní krize dodá novou dynamiku stranickým preferencím. Jednoduše řečeno, výsledek říjnových voleb je po demisi vlády spojen s výrazně vyšší nejistotou. Nicméně opět i zde platí, že trhy nemusí být z tohoto důvodu nutně znepokojeny. Zásadnějším problémem pro trhy by byla pouze varianta, ve které by se rýsovala jako možná budoucí vláda ČSSD a KSČM, která by pravděpodobně vedla k tlaku na výrazně vyšší daňovou zátěž.
V tuto chvíli věříme, že by dopady vládní krize na trhy měly být na trzích krátkodobé. Na české koruně to může vystrašit část sázkařů na její zisky a vést k uzavírání dlouhých korunových pozic. Zvlášť pokud ČNB současně na čtvrtečním zasedání naznačí, že nehodlá nijak spěchat se zvyšováním úroků, může se koruna dostat do defenzivy a zkusit znovu testovat 27,00 EUR/CZK.
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV