Domácí inflační tlaky jsou sice stále relativně vysoké, ale jsou pravděpodobně i podle včerejších čísel za vrcholem. A z pohledu ČNB je na druhé straně kompenzují výrazná geopolitcká rizika a do recese mířící Německo. A právě geopolitika se opět ke konci týdne dostává do centra dění a poněkud překvapivě ne v negativním slova smyslu.
Zásadní zpráva přišla z Británie, kde se setkal britský premiér Boris Johnson a irský premiér Vadakar a poměrně překvapivě oba konstatovali, že jsou blízko dohodě. Pokud se ovšem britský premiér rozhodl udělat ústupek Irsku a chce dát v dohodě zelenou variantě s bezcelním Irskem a kontrolami mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království (jak spekulují The Times), může to být z jeho strany pouze taktická hra.
Ví totiž, že v bristkém Parlamentu může narazit taková varianta na odpor spojeneckých poslanců ze severo-irské DUP. A pokud bristký parlament zamítne vyjednanou kompromisní dohodu, vyhne se Boris JOhnson pro něj ponižujícímu doprošování Bruselu o další odklad a vinu za krach brexitu hodí alespoň částečně zpátky na parlament… Uvidíme tedy, zda výrazné zisky libře vydrží.
Současně s tím včera jako by trochu tály ledy i na poli obchodních válek. Donald Trump oznámil, že se dnes (2:45 odpoledne) setká s čínským viceprezidentem. Navíc během odpoledne poslal tweet o tom, že obchodní jednání probíhají “velice dobře”. Je ale dobře známo, že není nic staršího než včerejší tweet Donalda Trumpa, a tak i optimismus na obchodní frontě nakonec může mít pouze jepičí život...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV