Takováto interpretace dopadů levné ropy do globální ekonomiky je v krátkém období pochopitelná, ve středním a delším ale nemusí být správná. Pokud jsou nižší ceny ropy, jak se domníváme, trvalejším fenoménem, měly by hrát vyspělým ekonomikám dovážejícím ropu do karet a tlačit reálné výnosy ve finále vzhůru. Ve střednědobém horizontu by se proto naopak mělo dařit reálným aktivům a ztrácet by měly investice nabízející fixní nominální výnos - zvlášť pokud je jako v případě německého bundu tak extrémně nízký.To je ale pravděpodobně až hudba příštího roku a v nejbližší době může padající ropa hrát bezpečným dluhopisům do karet.
V nadcházejícím týdnu bude hlavní událostí zasedání Fedu. Čísla z reálné ekonomiky ospravedlňují přeladění doprovodného komentáře na více jestřábí notu (bude upravena fráze "considerable time" ?). Na druhou stranu padající ropa v posledních týdnech srazila dolů tržní inflační očekávání. Tentokrát také vystoupí na tiskové konferenci Janet Yellenová, která případné změny v doprovodném komentáři vyhladí holubičím směrem. V Evropě velkou část pozornosti přitáhnou podnikatelské nálady (PMI), které v listopadu balancovaly na hraně expanze a recese. Ve středu je také na programu první kolo řeckých prezidentských voleb. Poslední předvánoční týden tak nakonec může být na trzích překvapivě rušno.
Jan Bureš, hlavní ekonom Ery
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz