Jan Bureš: Španělské úvěry jsou nejdražší v historii

04.09.2012 10:58 | Zprávy

Šéf ECB Mario Draghi měl krásné léto. Na jeho začátku trhům slíbil, že udělá cokoliv pro záchranu eura. Od té doby výrazně spadly španělské i italské výnosy, aniž by musel cokoliv udělat.

Jan Bureš: Španělské úvěry jsou nejdražší v historii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eura, ilustrační foto

Žádný oběd ale není zadarmo a v tomto týdnu budou chtít investoři slyšet jasnější plán či schéma pro intervence na trzích Španělska a Itálie. Zklamání může Draghiho v očích investorů dostat do zcela opačné pozice. Španělské i italské výnosy mohou nehledě na akce ECB pokračovat v růstu.

V sázce přitom není málo. Velké periférie jako Španělsko jsou drceny na dvou frontách - spoří soukromý sektor a do úspor je trhy a Bruselem hnána i vláda. V takovéto situaci potřebují k přežití co nejnižší cenu peněz. Opak je v tuto chvíli bohužel pravdou. Sázky na rozpad eurozóny vedou k rychlému odlivu peněz z periferních finančních systémů a to jejich cenu nehledě na letní pokles výnosů na státních dluhopisech udržuje nepříjemně drahou.
 
Včerejší statistiky ECB ukázaly, že úroky na pětileté podnikové úvěry ve Španělsku dosáhly historických maxim (6,5 %), zatímco v Německu zdolaly nová historická minima. Takto ostře se rozevírající nůžky těžko dokážou periferní ekonomiky srovnat samy. Bez výraznější pomoci ECB to zkrátka nepůjde a bude hodně zajímavé, jak se s tím zatím komunikačně velice zdatný Draghi dokáže popasovat na čtvrtečním zasedáním a jestli o své pravdě přesvědčí i konzervativní německé bankéře.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…