V tomto kontextu není ani divu, že třetí největší zaměstnavatel v Česku Škoda Auto nakonec po dlouhých vyjednáváních kývl na růst mezd o 20 %. Pro řadu podniků nestíhajících výrobu je totiž nedostatek zaměstnanců o poznání větším strašákem než růst mezd - průměrná ziskovost v podnikovém sektoru přes pokračující pokles (daný růstem mezd) zůstává relativně vysoko.
Chybí stále nejvíce především dělnické profese - montážní dělníci ve výrobě, pomocní pracovníci ve výrobě a stavebnictví a řidiči. Situace se region od regionu liší - největší relativní nedostatek pracovníků a var na trhu práce hlásí Pardubicko, Plzeň a Praha, naopak slabší přehřívání obecně zatím vidíme na Moravě (viz graf).
Napětí ovšem přes přetrvávající rozdíly roste na trhu práce napříč celou republikou. Navíc v nejbližších měsících tradičně zesílí poptávka po sezónních pracích a teplota na českém pracovním trhu tak bude dál stoupat nad bod varu.
V tomto týdnu guvernér Rusnok podle nás správně varoval, že nedostatek pracovníků bude jedním ze zásadních mantinelů, který začne českou ekonomiku brzdit. Jeho slovy je proto “česká ekonomika blízko vrcholu”. I proto očekáváme v tomto roce další růst úrokových sazeb, a to nehledě na nižší než očekávanou aktuální inflaci. Ta v březnu znovu poklesla. Ovšem především kvůli cenám potravin. Jádrová inflace opět pomalu začíná vystrkovat růžky a vzhledem k akceleraci mezd by měla dál zrychlovat. Právě mzdy a o něco slabší koruna podle nás budou zásadními argumenty, proč sazby v druhé polovině roku zamíří dál vzhůru.
Jan Bureš, ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV