Na domácí scéně bude středem pozornosti ČNB. Na tu sice Fed nemá historicky skoro žádný přímý vliv, obrat v měnové politice ale může být podobný. Poslední výroky nového centrálního bankéře Tomáše Holuba (který je nejblíž přípravě nové prognózy) ukazují, že i v ČNB začínají brát vážněji rostoucí externí rizika a především poslední várku velice slabých čísel z Německa. Čtvrteční jednání tedy bude hodně napínavé a výsledek těsný. Lehce se kloníme k názoru, že centrální banka nakonec z opatrnosti rozhodne sazby i tentokrát ponechat beze změny. Na rozdíl od Fedu to ovšem bude interpretovat spíše jako taktické vyčkávání na další příležitost sazby zvýšit a přiblížit k “normálnějším úrovním” - ty pro ČNB leží pravděpodobně lehce pod 3 %. Je však otázkou, kdy a zda vůbec k tomu ještě dostane příležitost.
Pokud v únoru ponechá sazby beze změny, bude na dalších zasedáních minimálně v prvním pololetí pravděpodobně svědkem dalšího zpomalování české ekonomiky. I když mzdy porostou dál rychle a koruna zůstane relativně slabá (domácí inflační tlaky silné), může být nakonec těžké pro růst sazeb zvednout ruku. Leda, že by se za hranicemi v Německu začala situace stabilizovat a negativní stopa slabé Číny a brexitu v tamních číslech zanechávala menší otisk. Podle prvních lednových podnikatelských nálad to zatím na žádný obrat k lepšímu nevypadá.
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV