Euro si tak za poslední měsíc připsalo přes 4 % a meziročně je na frontě s dolarem silnější o 17 %. Poslední prosincová prognóza ECB počítala s tím, že kurz se bude v průměru v roce 2018 pohybovat v okolí 1,17 EUR/USD, dnes je o necelých 7 % silnější. Co s tím?
Podle zápisu z posledního zasedání ECB centrální bankéři chtěli hned na začátku roku změnit komunikaci tak, aby trhy začaly postupně připravovat na ukončení super-uvolněné měnové politiky. Řadě z nich začal vadit nesoulad velice silného růstu a silné měnové expanze. Se silným eurem v zádech bude ale jakákoliv výraznější změna komentáře zatím těžká.
I ve scénářích s výrazně slabším eurem nakonec ECB nebyla ve svých prognózách schopna dotlačit inflaci k 2% cíli ani do roku 2020. Silné euro je novým výrazným faktorem, který bude držet inflaci pod poklicí. Je pravda, že inflaci může na druhé straně pomoci trochu vzhůru vyšší cena ropy, která se vyšplhala poprvé od roku 2014 nad 71 USD za barel a je o víc jak 15 % výše oproti poslední prognóze ECB. Na měnový kurz jsou ale centrální bankéři o poznání citlivější. V posledních dnech to předvedla řada z nich - Constancio, Villeroy i Nowotny varovali, že silné euro ohrožuje plnění inflačního cíle. I proto jakákoliv změna komunikace ECB bude zatím podle nás pouze kosmetická.
Otázkou je, zda to bude stačit k zastavení zisků eura. Technická korekce je podle nás sice možná, ale výraznější obrat v tuto chvíli málo pravděpodobný. Trhy budou vyhlížet nadále konec QE a zpřísnění měnové politiky ECB. Pokud i dnes bude Mario Draghi ohledně dalších plánů pouze “mlžit”, nejistota může euru paradoxně ještě pomoci. Existuje v zásadě jen jedna silná a spolehlivá brzda dalších zisků eura - pokud by v jeho důsledku začal viditelně slábnout dnes tak silný hospodářský růst.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV