Jan Campbell: Pyrrhovo vítězství prezidentů

07.11.2020 17:58 | Zprávy

Slovní spojení, které vyjadřuje formální vítězství či úspěch, které ve skutečnosti a ve svých důsledcích žádným vítězstvím či úspěchem není, se nazývá Pyrrhovo vítězství.

Jan Campbell: Pyrrhovo vítězství prezidentů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Campbell

Tak si dovoluji označit konečné vítězství jednoho z dvou kandidátů na prezidenta v amerických volbách k odpoledni 6.11 (17.30 hodin), kdy jsem vyhověl dotazu respektované osobnosti z kruhu známých doplnit řadu českých komentátorů voleb prezidenta USA. Obsah slovního spojení je založen na poznámce Pyrrha po bitvě u Auscula (279 př. n. l.). Tenkrát odbyl své důstojníky během blahopřání k vítězství frází: Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni. Šlo o realistické zhodnocení celé situace.

Následující komentář představuje pokus o realistické zhodnocení situace v USA a indikaci hlavních představitelných následků pro EU.

Vycházím z pravděpodobnosti hraničící s jistotou, že vítězství ve volbách bude zpochybněno. Sčítání hlasů je podle volebního zákona USA dovoleno až do 8. prosince 2020, tj. do 36 dne po volebním dni. K tomuto dni, který se nazývá safe harbor day, musí všechny volební hlasy být v tzv. bezpečném přístavu, všechny státy musí potvrdit výsledky voleb a určit volitele prezidenta. Z uvedeného vyplývá, že po 8. prosinci přístav nebude bezpečný. Proto pondělí po druhé středě v prosinci (14.12), kdy by měli všichni volitelé zvolit prezidenta (Electoral College), nebude daleko již tak bezpečné jako dnes a během příštích 5 týdnů.

Vycházím z pravděpodobnosti hraničící s jistotou, že prezident Trump ví, že nedostane potřebný počet volitelů. Proto zaujal strategii, která mu dovoluje získat konečné vítězství v boji. Boj a jít do boje mu dovolují - ústava USA a volební zákony. Na boj se prezident připravoval již před volbami.  Mimo jiné veřejně zpochybňoval korespondenční hlasování poštou. Ta k hodině psaní příspěvku v jednom státě nebyla schopna doručit 150 tisíc volebních lístků. Média se nechala vyprovokovat a dokonce přerušila prezidentův projev k voličům USA, ne republikánům. Jedná se o MSNBC, ABC, CBS, CNBC, NBC, US Today. Falešnou hru s čísly v Michiganu, kde započítali demokratům 153,710 hlasů místo 15,371, chtě nechtě přiznaly i New York Times s vysvětlením pro neznající svět a jak to v něm chodí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.