Jan Čermák: Bernanke hodlá držet nohu na plynu dokud trh práce neakceleruje

14.09.2012 17:45 | Zprávy

Tak už to vypadá, že expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů do bilance centrální banky (QE), jež jsou fakticky financovány tištěním peněz, s námi zůstane hodně dlouho – možná navždy.

Jan Čermák: Bernanke hodlá držet nohu na plynu dokud trh práce neakceleruje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Holubicemi ovládaný Fed totiž oznámil, že začne nakupovat dluhopisy financující hypotéky (tzv. MBS) za 40 miliard dolarů měsíčně a bude tak činit do té doby, dokud se nezlepší situace na trhu práce. Ba co více, Fed je dokonce připraven nakupovat více, pokud trh práce nevykáže trvalé zlepšení a zároveň inflace bude v souladu s jeho cílem (2 %).

To ovšem při současné strnulosti americkém trhu práce může opravdu znamenat, že takto extrémně uvolněná politika s námi může být poměrně dlouho. Šéf Fedu Bernanke dal totiž při své tiskovce jasně na srozuměnou, že centrální bance nejde o jednoměsíční pokles nezaměstnanosti, ale o její srpnový propad (který byl dán poklesem participace). Neboli Fed chce vidět trend značící trvalý růst zaměstnanosti. Jinak řečeno politika QE3 poběží minimálně do začátku příštího roku, spíše však počítejme s tím, že může běžet mnohem déle.

Když musel šéf Fedu na tiskové konferenci několikrát novinářům vysvětlovat, jak vlastně QE zajistí, aby vzrostla zaměstnanost, když tato politika povede jen k marginálnímu poklesu úroků (a ještě spíš na kratším konci výnosové křivky), explicitně uvedl, že by rád viděl vyšší ceny akcií a nemovitostí. To se Bernankemu velmi pravděpodobně splní, což konec konců potvrzuje včerejší reakce amerických akciových indexů, které vyšplhaly na nová několikaletá maxima. Bohužel, neporostou jen ceny akcií či nemovitostí, ale také ceny komodit (a to nejenom zlata), resp. také dlouhodobé úrokové sazby. Nakolik jsou tyto vedlejší efekty politiky kvantitativního uvolňování slučitelné s dlouhodobým a udržitelným růstem zaměstnanosti ukáží následující měsíce a čtvrtletí.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…