Globální finanční trhy přitom jakoby se tvářily, že je tato událost až tolik nevzrušuje. Jde přitom o hodně, neboť nevzejde-li z voleb ze dvou soupeřících stran jasný vítěz, jež si přisvojí jak prezidentský úřad, tak většinu v Kongresu, čekají Ameriku nelehká jednání o tom, kterak zabránit pádu ekonomiky z fiskálního útesu. Ten pro americkou ekonomiku představuje před rokem učiněný politický kompromis mezi Republikány a Demokraty, který oddálil nezbytné utažení rozpočtové politiky za horizont voleb - tedy na rok 2013.
Den zúčtování v podobě utažení fiskální politiky v řádu několika procent HDP (v extrémním případě až 4 %) a tedy odpovídajícím zpomalení hospodářského růstu (o 1-2 procentní body) se nebezpečně blíží. Předvolební průzkumy jsou až příliš vyrovnané na to, aby bylo jasné, zdali po volbě 5. listopadu bude mít Amerika jasného vítěze, který by rychle nadefinoval a schválil novou rozpočtovou politiku.
A tak možná, že právě teď, kdy již víme, že Fed ekonomiku novými penězi nespasí a zisky firem produkují spíše zklamání, přichází čas pro medvědy, aby hrozbu prudkého sešlápnutí rozpočtové brzdy v USA na rizikových trzích naplno rozehráli. Všichni sice víme, že američtí politici nakonec vždy dokáží rozpočtový kompromis upéct, na druhou stranu loňská zkušenost se snížením ratingu USA nám říká, že těch posledních pár minut do dvanácté může být pěkně krušných.
Jan Čermák
Analytik ČSOB
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz